Zmęczenie oczu.

Jeśli cały dzień pracujesz przy komputerze i wstajesz od biurka późno w nocy, nie ma się czym dziwić: oczy będą bolały, będzie mieć uczucie piachu w oczach, będą one puchnąć i łzawić.

Aby nie spowodować uszkodzenia wzroku, częściej zmieniaj czynności, wykonuj ćwiczenia oczu i poproś specjalistę o przepisanie kropli, które zmniejszą obciążenie. Istnieje również kilka zaleceń, aby zmniejszyć zmęczenie oczu:

 • Częste przerwy.
 • Oderwij wzrok od monitora raz na godzinę.
 • Wykonuj gimnastykę dla oczu:
  • Odsuń wzrok od obiektu znajdującego się w pobliżu obiektu znajdującego się daleko.
  • Mrugaj często i mocno.
  • Nie odwracając głowy, patrz od prawej do lewej i od góry do dołu i z powrotem.

Takie ćwiczenia pomogą zmniejszyć napięcie mięśni oka.

Możesz też zamknąć oczy i odpocząć przez 10-15 minut. Zaleca się odpoczywać co około czterdzieści minut.

Właściwa organizacja miejsca pracy.

Odpowiednio zaaranżowane miejsce pracy pomoże zmniejszyć zmęczenie oczu:

 • monitor powinien znajdować się tuż poniżej poziomu oczu, dzięki czemu oczy mniej się męczą;
 • lokalizacja komputera powinna być taka, aby światło lampy lub światło słoneczne nie padało na monitor;
 • nie zapominaj, że optymalna odległość od twarzy do monitora wynosi około 70 cm, ale nie mniej.

Okulary specjalne.

Okulary do pracy przy komputerze to świetna opcja dla każdego, kto spędza dużo czasu przed monitorem. Sprawiają, że obraz jest kontrastowy, pochłaniają odblaski i odbicia. W ten sposób monitor jest odbierany prawie jak papierowa książka, a oczy męczą się znacznie mniej.

Takie okulary można kupić u dowolnego optyka po konsultacji z okulistą.

Jednocześnie pamiętaj, że takie okulary i model do czytania to różne rzeczy, dlatego nie powinieneś czytać papierowych książek w okularach komputerowych.

Dlaczego warto używać soli kłodawskiej?

Sól kłodawska jodowana czy niejodowana?

Sprawdź dlaczego dla zdrowia twoich oczu warto używać soli kłodawskiej.

Nawilżenie oczu.

Jeśli masz wrażenie, że piasek wsypał się do twoich oczu, oznacza to, że twoje oczy nie są wystarczająco nawilżone. Możesz to łatwo naprawić za pomocą specjalnych kropli nawilżających oczy. Nie powodują dyskomfortu, szybko łagodzą pieczenie i suchość oczu. Nie należy kupować pierwszych kropli, które pojawią się w aptece, przed zakupem należy skonsultować się z okulistą, który doradzi właściwy lek. Ponadto, jeśli często siedzisz przy komputerze, warto chodzić na zaplanowane badanie mniej więcej raz na sześć miesięcy: aby lekarz mógł w porę zauważyć wadę wzroku i pomóc zapobiec temu procesowi.

Możesz również zakupić nawilżacz i postawić go bezpośrednio przy stanowisku pracy. Nawilżacz pomoże utrzymać niezbędną wilgotność w pomieszczeniu, co zredukuje suchość oczu.

Co więc zdecydowanie powinieneś zrobić, jeśli twoje oczy stają się czerwone, swędzą i łzawiące?

Przypadki są różne, ale pierwszą reakcją na pewno musi być telefon i wizyta u okulisty. Okulista przepisze leki, które pomogą szybciej wyzdrowieć, a jeśli ból i inne związane z nim objawy pojawiły się z powodu ciała obcego, to je usunie. Jeśli czynniki łzawienia i zaczerwienienia są wymienione powyżej w naszym artykule, to tak czy inaczej, lepiej nie leczyć się samodzielnie i szukać pomocy u profesjonalisty.

Website | + posts

Mieszkanka uroczej wsi pod Wrocławiem. Z wykształcenia pedagog. Prowadzi blogi z zakresu prawidłowego odżywiania, zdrowia, kondycji fizycznej oraz profilaktyki zdrowotnej. Swoją pasją chce "zarazić" nie tylko najbliższe otoczenie.
Prywatnie szczęśliwa mężatka, matka dwójki dzieci i posiadaczka perskiego kota "Huberta".