<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: oczyszczanie organizmu, pobudzenie, pamięć, samopoczucie, antyoksydant, działanie moczopędne (diuretyk).

Ostrokrzew paragwajski to gatunek drzewa z rodziny ostrokrzewowatych, występuje w stanie dzikim w Ameryce Południowej. Hiszpańska nazwa potoczna to właśnie yerba mate, a portugalska – erva-mate.

Roślina yerba mate od dawna cieszy się popularnością na całym świecie. Napar z yerby zawiera kofeinę, często nazywaną ze względu na pochodzenie, mateiną. Interesujący jest fakt, że yerba mate działa pobudzająco, ale inaczej niż kawa czy napoje energetyczne. Zawiera wiele cennych minerałów, np.: wapń, fosfor, żelazo, potas, magnez i sód, a także witaminy C, E, witaminy z grupy B.

Spożywa się napar przygotowany z suszu. Na susz składają się wyschnięte listki i gałązki.

Yerba mate

Yerba Mate wykazuje właściwości zdrowotne i pobudzające, oczyszcza organizm z toksyn, zwiększa sprawność umysłową i fizyczną, poprawia nastrój(!). Ziołolecznictwo zaleca użycie Yerba Mate między innymi na bóle głowy, zaparcia, reumatyzm, hemoroidy, nadwagę, przemęczenie, powolne trawienie, zaburzenia wątroby, czy też właśnie depresję.

Yerba Mate a rak?

W przeszłości przeprowadzono badania, których wyniki wskazywały na możliwe działanie rakotwórcze. Niestety źle dobrano próbę do badań, co doprowadziło do wysnucia błędnych wniosków. Nowsze badania wykazały, że picie Yerba Mate jest nie tylko nieszkodliwe, ale wręcz pomaga chronić organizm przed rozwojem nowotworów.

Przykładowe produkty

MyVita – Yerba Mate

4+ Nutrition – CUT 4 HER+

Zobacz także

https://pl.wikipedia.org/wiki/Yerba_mate

https://www.poyerbani.pl/O-Yerba-Mate-ccms-pol-19.html

https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/wlasciwosci-zdrowotne

Yerba mate is your mate! A więc zdrówko!

Yerba mate

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów