Smaczna i zdrowa, woda kokosowa

Woda kokosowa jest również trendy 🙂 Ale to nie bez powodu.

Woda kokosowa (coconut water)

Jest to niskokaloryczny napój, bogaty w witaminy oraz minerały, zwłaszcza potas, wapń, magnez, żelazo. Woda kokosowa jako napój doskonale orzeźwia i nawadnia organizm. Jest to więc idealny napój dla sportowców, osób aktywnych oraz będących na diecie.

Ponadto woda z kokosa jest produktem naturalnym, nieprzetworzonym. Pozyskuje się ją z młodych, jeszcze zielonych orzechów palmy kokosowej. Nie należy mylić jej z mlekiem kokosowym, które otrzymuje się z ekstrakcji tłuszczu (miąższu).

Drzewo pobiera z gleby wodę bogatą w minerały. Woda ta, wędrując od korzeni po koronę, podlega wielokrotnej filtracji i oczyszczeniu, dzięki czemu staje się sterylna. Aż do otwarcia orzecha.

Możemy kupić nie tylko wodę kokosową w butelce czy puszcze, jest także woda kokosowa sproszkowana (do rozcieńczenia w wodzie). W sklepach natomiast możemy znaleźć przygotowane młode orzechy – po otwarciu mamy najświeższą wodę kokosową.

Woda kokosowa

Woda kokosowa

Woda kokosowa: naturalny izotonik

I najlepszy (nie, nie jest nim piwo wbrew pozorom…). Niektórzy twierdzą że woda kokosowa to także najzdrowszy napój.

Woda kokosowa bogata jest w niezbędne dla organizmu składniki, (magnez, potas, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B), witamina C, natomiast poziom elektrolitów jest w niej bardzo podobny do tego w osoczu ludzkiej krwi.

Dla kogo woda kokosowa?

Komu oprócz wspomnianych sportowców, przyda się coconut water (lub “Agua de coco”, jak nazywana jest w Ameryce Środkowej)? Wodę kokosową poleca się szczególnie osobom narażonym na stres, cierpiącym na anemię i hipokaliemię (niedobór potasu). Woda ta korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego (obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy), ma dobroczynne działanie w schorzeniach układu nerwowego i trawiennego.

Wodzie kokosowej przypisuje się również właściwości antybakteryjne, antywirusowe, antyalergiczne oraz przeciwgrzybiczne. Poza tym działa korzystnie na wzrok, oraz odporność, poprawia kondycję włosów i paznokci, regeneruje, nawilża i zapobiega starzeniu się skóry, przyspiesza gojenie się ran, wspiera funkcjonowanie nerek.

Przyda się również na kaca, jako że doskonale nawadnia, zawiera elektrolity, a także pomaga usuwać etanol z organizmu (m.in. wspomaga perystaltykę jelit). NIE jest lekiem na kaca, ale z pewnością silnym sprzymierzeńcem, który znacznie szybciej pomoże nam stanąć na nogi po spożyciu alkoholu.

Korzyści wody kokosowej odczuje praktycznie każdy, osoby dbające o formę oraz o linię, osoby z cukrzycą, problemami kardiologicznymi czy też jelitowymi, panie dbające o urodę, oraz osoby lubiące wychylić kielicha. Oooo potężna wodo kokosowa, uratuj nas pierwszego stycznia 🙂

Kokos

Kokos

Przykładowe produkty:

http://bit.ly/2CjKZV3

czy też:

Woda kokosowa

Woda kokosowa. | Fot. http://marketbio.pl

Doskonały smak. Doskonałe nawodnienie.

Podsumowanie

Woda kokosowa to rewelacyjny napój. Doskonale nawadnia, jest smaczny i… aż trudno uwierzyć ile korzyści przynosi spożywającym ją osobom. Rewelacja, tylko cena mogła by być nieco bardziej przystępna.

Zdrówko!