Profilaktyka i zdrowie prostaty

No niestety panowie, nie jesteśmy niezniszczalni, a problemy z prostatą to popularne zagadnienie, które może nam o tym przypomnieć.

Zdrowie prostaty – objawy

Prostata staje się problemem wielu mężczyzn, zwłaszcza w starszym wieku (choć nie tylko). Prostata to gruczoł wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego.

Przez jego wnętrze przebiega cewka moczowa. Takie umiejscowienie skutkuje tym, iż zaburzenia w obrębie prostaty odbijają się na funkcjonowaniu układu moczowego i płciowego.

Łagodny przerost prostaty objawia się początkowo częstomoczem, czyli częstszym niż zwykle oddawaniem moczu, obserwowane są trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, ponadto strumień jest słaby i przerywany. Inne niepokojące objawy to wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz wydłużony czas oddawania moczu.

Kolejnymi objawami mogą być konieczność oddawania moczu w nocy i ból przy jego oddawaniu.

Należy koniecznie udać się do lekarza. Gdy choroba się pojawi, możemy w zasadzie już jedynie łagodzić jej objawy.

Leczenie we wczesnej fazie polega na stosowaniu leków, które z jednej strony ułatwiają oddawanie moczu, a z drugiej zapobiegają dalszemu rozrostowi prostaty.

Z kolei rak prostaty jest jednym z częstszych nowotworów u mężczyzn, jednak wykryty we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie.

Zdrowie prostaty – profilaktyka

Przede wszystkim styl życia!

Zaobserwowano, że mężczyźni dbający o zdrowie i prowadzący zdrowy styl życia, znacznie rzadziej i w lżejszym stopniu odczuwają problemy z prostatą.

Po drugie – uzupełnienie diety (suplementy)

Wielka trójka to:

– Saw palmetto

– Likopen

– Dynia (pestki; olej z pestek dyni)

W celu profilaktyki prostaty stosuje się różne suplementy, głównie jest to uzupełnienie diety w określone składniki. Ważnym aspektem jest podnoszenie odporności. Znakomitym pomocnikiem w tej kwestii jest naturalny preparat – Saw Palmetto (palma sabalowa) – naturalne źródło fitosteroli.

Duży potencjał mają w sobie pestki dyni / olej z jej pestek.

Swanson - Olej z pestek dyni | Fot. http://www.sfd.pl/sklep

Swanson – Olej z pestek dyni | Fot. http://www.sfd.pl/sklep

Dynia leczy wczesne stadia przerostu gruczołu krokowego. Jest źródłem fitosteroli. Cenny olej z dyni ułatwia oddawanie moczu, łagodzi stany zapalne i infekcje dróg moczowych. Jest znakomitym źródłem minerałów takich jak magnez, cynk, selen.

Polecamy do kupienia: Olej z pestek dyni Swanson.

Likopen to bardzo silny antyutleniacz, który także wspomaga pracę prostaty.

Likopen jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do karotenoidów, naturalnie występującym głównie w pomidorach, a także marchwi i w arbuzach. Likopen wchodzi w skład preparatów witaminowych, często wraz z pozostałymi karotenoidami (likopen, beta-karoten, luteina). Likopen ma względem nich najsilniejszy potencjał antyoksydacyjny.

Jeśli dostarczanie likopenu z pożywienia jest trudne, warto rozważyć produkty firmy Swanson (firma posiada w ofercie wiele pro-zdrowotnych produktów):

Swanson Lycopene

Obok pojedynczych produktów, w ofertach producentów znajdziemy bardziej złożone preparaty (kilka cennych składników w jednym produkcie), na przykład Olimp Prostatan.

Innym znakomitym produktem jest Doppelherz aktiv Na prostatę:

http://www.aleleki.pl/produkt/5266-doppelherz-aktiv-na-prostate-forte-30kapsulek.html

Podsumowanie

Z pewnością nie należy ignorować zagrożenia, jakie niosą ze sobą schorzenia gruczołu krokowego. W razie wątpliwości należy udać się na badanie prostaty.

A na co dzień dbajmy! Ruch, ograniczanie stresu, sport, zdrowsza dieta a także jej uzupełnianie w cenne składniki, szczególnie likopen i pestki dyni.