Mleko bez laktozy

Biedronka ma fajne produkty, jakiś czas temu natrafiłem na mleko bez laktozy, które oczywiście musiałem wypróbować.

Mleko bez laktozy

Oczywiście mleko pijam rzadko. Lubię je ale unikam.

Kiedyś natrafiłem na Mleko Prawdziwe 1,5% bez laktozy w Biedronce. Spojrzałem na etykietę – ciekawa sprawa – biorę! W końcu trzeba było spróbować. Tym bardziej że jest w dobrej cenie.

Mleko bez laktozy | Fot. http://www.slodkiefanaberie.pl

Mleko bez laktozy | Fot. http://www.slodkiefanaberie.pl

W smaku delikatne, jest jak najbardziej w porządku. Zawiera co prawda 1,5% tłuszczu, ale nie ma laktozy (no może śladową ilość 0,03g na 100ml produktu). W każdym razie coś interesującego dla osób unikających laktozy – z dowolnego powodu.

Gdzie haczyk?

Ano zawsze jakiś się gdzieś znajdzie. Mleko jest smaczne, słodkawe – a skąd się to bierze? Okazuje się że laktoza została rozłożona na glukozę i galaktozę. Wartość odżywcza została, ale oznacza to wyższy indeks glikemiczny (IG).

A więc niestety mamy tu małą wadę. Mleko bez laktozy jest w porządku dla ludzi unikających tego cukru, jednak osoby dbające o jakość sylwetki / rzeźbę nadal powinny na nie uważać.

Zasoby

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/co-pic-zamiast-mleka-gdy-masz-alergie-na-mleko-nietolerancje-laktozy-l_36443.html

Podsumowanie

Można by mieć zastrzeżenia do tego, co siedzi w takim produkcie. I co z tym wyższym IG. Natomiast sam pomysł na taki produkt jak najbardziej na plus.

By Stefan Kühn (Own work) GFDL, CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia Commons

By Stefan Kühn (Own work) GFDL, CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia Commons

Zdrówko!