Masło orzechowe dla sportowców

Masło orzechowe a siłownia? Duże TAK! Dobre i zdrowe źródło energii oraz składników odżywczych. Ktoś kiedyś naprawdę dobrze pomyślał tworząc czyste, naturalne masła orzechowe.

Masło orzechowe dla sportowców – pyszne i zdrowe

Wspominamy czasami o maśle orzechowym w innych postach np. o tłuszczach. Dziś pod lupę weźmiemy masło orzechowe dla sportowców (i oczywiście dla każdego o ile nie jest uczulony). Jest to naturalne masło orzechowe, pozbawione zbędnych dodatków i wypełniaczy. Smakuje inaczej niż to, które zwykle spotykamy w sklepach. Gdy się przywyknie myślę że smakuje nawet o wiele lepiej!

Takie masło jest znakomite dla każdego, a szczególnie dla osób ćwiczących różne sporty np. fitness, cross-fit, kulturystyka, MMA, i inne.

Zwykle można spotkać dwie wersje masła:

– smooth – gładkie

– crunchy – z kawałkami orzechów

Oba są super, choć ja preferuję crunchy – konsystencja, smak, a poza tym masłem smooth można się łatwiej “zapchać” i bez popicia się nie obejdzie.

Masło orzechowe samo w sobie, jako jeden produkt zawiera dużo cech pełnowartościowego posiłku i w nagłych przypadkach na pewno będzie lepszą alternatywą niż pierwsze lepsze byle co pod ręką, jak słodycze czy inne rzeczy napchane cukrami prostymi i tłuszczami trans.

W maśle orzechowym dla sportowców znajdziemy dużo białka (choć roślinne), błonnik, trochę węglowodanów i oczywiście zdrowe tłuszcze.

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów należy uważać na kalorie – 100g takiego masła to nawet 550-600 kcal.

Na rynku jest już kilka pozycji i pojawiają się nowe. Jako maniak masła orzechowego miałem okazję próbować już wielu maseł, więc chciałbym napisać o nich co nieco.

Przejdźmy do konkretnych produktów. Zwykle są dostępne w małych wiaderkach 1kg – niezły zapas. Można też spotkać w mniejszych słoiczkach.

Masła z orzechów arachidowych / ziemnych są w dość atrakcyjnej cenie.

MERIDIAN CRUNCHY PEANUT BUTTER

Pierwszym masłem tego typu, z jakim miałem do czynienia (i jakie bardzo posmakowało) było te z firmy Meridian.

Cechy:

masło naturalne – bez soli, cukru, bez oleju palmowego.

Bardzo dobre masło orzechowe MERIDIAN | Fot. http://meridianfoods.co.uk

Bardzo dobre masło orzechowe MERIDIAN | Fot. http://meridianfoods.co.uk

Organic Crunchy Peanut Butter to naturalne masło orzechowe z kawałkami orzechów, prażonymi w ich naturalnej brązowej skórce. Bez konserwantów i innych wypełniaczy.

Produkt kierowany jest do osób dbających o zdrowie, uprawiających sport, dbających o swoją wagę, a także dla wegan i wegetarian.

Szczegóły:

meridian-pb-kcal

Jeśli są problemy z dostępnością, od jakiegoś czasu mamy na rynku propozycje innych firm, m.in. FA, która oferuje znakomite masła orzechowe.

Fitness Authority: So Good! Peanut Butter

Podobnie jak poprzedni produkt, i to masło jest wysokiej jakości. Bez oleju palmowego, cukru i soli – 100% orzechów.

Zrobione z prażonych orzeszków ziemnych, naturalnymi metodami produkcji poprzez poddawanie orzechów rozgniataniu w ich naturalnych skórkach bez jakichkolwiek dodatków, aż do uzyskania chrupkiej tekstury (Crunchy) lub poprzez poddawanie orzechów mieleniu w ich naturalnych skórkach (bez jakichkolwiek dodatków), aż do uzyskania perfekcyjnie gładkiej konsystencji (wersja Smooth).

Szczegóły:

Wartość energetyczna 100g: 596 kcal

Tłuszcz 46,0 g
– w tym kwasy tłuszczowe nasycone 8,2 g
– w tym kwasy tłuszczowe jednonienasycone 21,1 g
– w tym kwasy tłuszczowe wielonienasycone 14,3 g

Węglowodany 11,6 g
– w tym cukry 5,9 g

Błonnik 8,5 g

Białko 29,6 g

Witaminy i minerały w 100g:

Biotyna 130 mcg 260%
Niacyna 13,1 mg 82%
Miedź 0,64 mg 64%
Fosfor 420 mg 60%
Magnez 190 mg 51%
Cynk 3,3 mg 33%

Rewelacyjne masło orzechowe dla sportowców | Fot. www.sfd.pl/sklep

Rewelacyjne masło orzechowe dla sportowców | Fot. www.sfd.pl/sklep

UWAGA – KUP TERAZ So Good! Peanut Butter

Również firmy MyProtein i Ostrovit mają w swej ofercie naturalne masła orzechowe.

Masła z innych orzechów

Oczywiście na tym się nie kończy. Producenci oferują także inne masła – to znaczy zrobione z innych orzechów. Jest masło z orzechów nerkowca, sezamowe, a także masło migdałowe

Masło z orzechów nerkowca mnie akurat niezbyt podchodzi do gustu – kwestia indywidualna. Sezamowe nieco lepiej, choć trudno w nim o słodycz.

Za to inne masła jadłbym wiadrami 🙂 a masło z migdałów to coś fantastycznego – niebywały smak.

Niestety masła z innych orzechów są zwykle znacznie droższe niż “zwykłe” masło z orzechów arachidowych. W każdym razie mając możliwość z pewnością warto wypróbować choćby raz.

Fitness Authority: So Good! Almond Butter – 1000g

To 100% prażonych migdałów, bez oleju palmowego, cukru i soli.

Masło orzechowe z prażonych migdałów pozyskiwane naturalnymi metodami produkcji poprzez poddawanie orzechów rozkruszaniu aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Masło orzechowe So Good! Almond Butter to produkt stanowiący źródło białka i o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Białko, to podstawowy składnik odżywczy, który przyczynia się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej. Produkt nie zawiera żadnych dodatków więc w odróżnieniu od produktów z uwodornionym tłuszczem dodawanym w celu stabilizacji produktu nie posiada tłuszczów trans.

So Good! Almond Butter odznacza się wysoką zawartością witaminy E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i B2 (ryboflawina), która między innymi przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Masło migdałowe dla sportowców | Fot. www.sfd.pl/sklep

Masło migdałowe dla sportowców | Fot. www.sfd.pl/sklep

UWAGA: KUP TERAZ masło So Good! Almond Butter

Nieco tańsze masło oferuje firma MyProtein. Próbowałem raz – jest świetne.

Myprotein: Almond Butter – 1000g

Bogate w białko Almond Butter to znakomite w smaku masło migdałowe. Almond Butter może uczynić doskonała przekąskę dla tych którzy chcą utrzymać zbilansowaną dietę.

Masło migdałowe MyProtein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Masło migdałowe MyProtein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Masło migdałowe jest szczególnie bogate w kwas oleinowy, dzięki czemu możne pomagać zmniejszyć ryzyko chorób serca.

KUP TERAZ masło Myprotein Almond Butter

Dla chcących spróbować masła z orzechów nerkowca, firma FA ma również odpowiedni produkt.

Fitness Authority: So Good! Cashew Butter – 1000g

Produkt ze 100% orzechów z nerkowca, bez zbędnych dodatków.

Masło orzechowe So Good! Cashew Butter to produkt stanowiący źródło białka i błonnika pokarmowego. Nie zawiera soli i produkowany jest bez zbędnych dodatków. Cukry deklarowane w wartości odżywczej są to cukry naturalnie występujące w orzechach nerkowca.

Masło z orzechów nerkowca | Fot. www.sfd.pl/sklep

Masło z orzechów nerkowca | Fot. www.sfd.pl/sklep

So Good! Cashew Butter odznacza się wysoką zawartością minerałów: żelaza, cynku, fosforu, miedzi, manganu i magnezu.

Masła orzechowe z linii So good! są idealną propozycją dla wszystkich szukających kalorycznego produktu, z jednoczesną istotną zawartością białka i błonnika pokarmowego oraz witamin i minerałów.

KUP TERAZ: Fitness Authority So Good! Cashew Butter

Masło orzechowe a siłownia? Czy masło orzechowe jest dobre na redukcji?

Jak najbardziej. Jest świetne gdy np. obcinamy węglowodany masło orzechowe dla sportowców będzie świetnym źródłem energii i składników odżywczych.

Jednak mimo wszystko należy pilnować kcal i makroskładników.

Masło orzechowe stosowane jest przez wielu sportowców np. kulturystów jako uzupełnienie posiłku, lub też jest spożywane z odżywką białkową typu WPC/WPI jako ostatni posiłek, tak aby spowolnić proces uwalniania aminokwasów podczas snu.

Podsumowanie

A więc… produkt tego typu naprawdę ma sporo zalet oraz zastosowań. Jest wielu maniaków masła orzechowego, a taki produkt z pewnością jest najlepszym wyjściem w tym przypadku.

Ze względu na walory odżywcze “wspomoże” nasz organizm będący na diecie, a ze względu na walory smakowe może bardzo pomóc w niej wytrwać!

Masła takie są naprawdę smaczne. Być może na samym początku trzeba przywyknąć, ale szybko można się uzależnić – tak jak ja 🙂

Zdecydowanie można polecić takie masła orzechowe, a zatem…

Smacznego!