Koncentracja i możliwości umysłowe. Naturalny boost możliwości.

Kilka słów o wspieraniu naszych możliwości umysłowych, koncentracji, motywacji oraz zwiększeniu naszego poziomu energii.

Koncentracja i możliwości umysłowe

Dziś krótko i na temat. Ale temat dość ważny. Świat od nas wymaga, a najlepiej gdy sami od siebie wymagamy.

Musimy myśleć, działać, rozwijać się. A to z kolei wymaga energii ale i skupienia.

A siłownia to nie tylko pakowanie, masa czy rzeźba. Powinniśmy stawiać na jakość. Jeśli nie uprawiamy konkretnej dyscypliny, to warto postawić na wszechstronność. Może nie będziemy mistrzami danej dziedziny, ale nasze sylwetka i samopoczucie powinny być w bardzo dobrym stanie.

A w zdrowym ciele zdrowy duch (i umysł). I to właśnie samopoczucie jest czynnikiem tak ważnym dla naszej jakości życia.

Musimy być ponadto inteligentni w tym co i jak robimy!

Na to wszystko wpływa nasz tryb życia; dieta, odpoczynek, otoczenie, itd.

Idąc dalej, warto pomyśleć także o swoich możliwościach umysłowych, ponieważ skoro możemy rozwijać nasza sylwetkę wszechstronnie, możemy też tak rozwijać umysł.

Taki harmonijny rozwój znakomicie wspiera stawanie się lepszym człowiekiem o coraz większych możliwościach.

Skupmy się na czynnościach i pożywieniu, które może nas wspomóc.

Kofeina

Dostępna m.in. w kawie, która jest także dobrym źródłem antyutleniaczy. Sprzyja optymalizacji naszych możliwości, zarówno fizycznych jak i umysłowych. Oczywiście pod warunkiem że nasz stan zdrowia pozwala ją stosować.

UWAGA: dla nie mających czasu nawet na kawę, dobrym rozwiązaniem jest kofeina w kapsułkach.

By Lotus Head from Johannesburg, Gauteng, South Africa (stock.xchng) [GFDL, CC-BY-SA], via Wikimedia Commons

By Lotus Head from Johannesburg, Gauteng, South Africa (stock.xchng) [GFDL, CC-BY-SA], via Wikimedia Commons

Jednak nie przesadzajmy ze stymulantami, bo nie zrobimy nic dobrego! Nadpobudliwość, nadciśnienie, wypłukiwanie minerałów z organizmu, itd…

Witaminy i minerały

Jako osoby aktywne, koniecznie musimy je uzupełniać. Niedobory witamin i minerałów są zjawiskiem niekorzystnym i powinniśmy go unikać.

Na szczególną uwagę zasługuje magnez, który jest ważny nie tylko dla układu krążenia, ale i dla umysłu.

Dostępnych jest wiele źródeł w suplementach i pożywieniu. Dobrym przykładem jest prawdziwa, gorzka czekolada. Powtarzam prawdziwa, zrobiona z kakao (np. 70% lub więcej). W żadnym razie nie mówię o mleku w proszku, tłuszczach trans i cukrze, które nazywa się czekoladą mleczną …

Lecytyna

Dostępna np. jako suplement, wspomaga proces zapamiętywania, zatem warto zastosować ją od czasu do czasu, np. w okresie intensywnej nauki.

Omega-3

Kolejny znakomity składnik dla zdrowego ciała i dobrze działającego umysłu. Kwasy tłuszczowe omega-3 to wręcz płynne złoto. Występuje w różnych źródłach, np. tran i tłuste ryby, orzechy włoskie, olej lniany. Bardzo polecane także kobietom w ciąży.

Sen

Kolejny ważny aspekt to sen i ogólnie odpoczynek. Chcąc, nie chcąc musimy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu. Dobrze że jesteśmy ambitni i chcemy działać, ale organizm też musi odpocząć i się zregenerować. Odpoczywa nie tylko ciało, ale i umysł.

Przez ciągłe niedosypianie, nasza koncentracja i możliwości umysłowe potrafią znacznie się obniżyć. Przekonałem się o tym na własnej skórze.

Moje porady co do snu to (gdy to możliwe):

– kłaść się spać, gdy jesteśmy zmęczeni, wstawać codziennie o stałych porach – organizm z czasem się przyzwyczai,

– spać wielokrotność 90 minut (np. 6 lub 7,5h) ze względu na fazy snu; po prostu wybudzenie się z tym momencie jest znacznie łatwiejsze.

Zdecydowanie najgorsze jest wybudzenie się z głębokiego snu, gdy coś nam się śni. Czasem przez wiele godzin trudno jest się pozbierać.

Czytanie

Dobrze jest obejrzeć film lub program na poziomie, który daje do myślenia. Warto też jednak poczytać! To znakomicie sprzyja rozwojowi umysłowemu. Książka, gazeta, internet …

Ćwiczenia siłowe

Dobry, ciężki (ale też rozsądny) trening sprzyja nie tylko mięśniom, ale całemu organizmowi. Wyrzut endorfin i innych hormonów to coś wspaniałego. Można się tym wręcz upijać – czego osoby które znają tylko napawanie się alkoholem mogą nie rozumieć.

Z czasem właśnie to może napędzać nas do działania, większej aktywności i wyzwań.

Ruch na świeżym powietrzu

Kolejna zbawienna sprawa dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dobrze jest dotlenić organizm a przy okazji podziwiać widoki na spacerze czy jadąc rowerem. Bieganie? Oczywiście. Sam preferuję spacer (o ile pogoda pozwala) albo wcześnie rano, co daje energii na cały dzień, albo późnym wieczorem. W obu przypadkach zwykle jest znakomite, świeże powietrze.

Różne wyzwania umysłowe

Możliwe że codzienność, praca i inne obowiązki nie zapewniają nam odpowiednich wyzwań umysłowych. Powinniśmy wtedy zapewnić je sobie sami. Najlepiej poprzez rozwijanie naszych zainteresowań, pogłębianie wiedzy na jakiś temat, uczenie się nowych rzeczy, zagadki, łamigłówki, itp.

To dotyczy każdego, nie ważne czy osoba pracuje umysłowo czy fizycznie. Mięsień nie używany zanika, dotyczy to także rozumu, zatem ćwiczmy nasz mózg wynajdując mu ciekawe wyzwania intelektualne.

Podsumowanie

To wszystko to właściwie podstawowe czynniki sprzyjające naszej koncentracji i możliwościom umysłowym. Miejmy chęci odrobinę się wysilić, aby zapewnić rozwój naszego ciała i umysłu. To może zwrócić się z nawiązką, pomagając zmagać się z codziennością, inaczej podchodzić do problemów i skutecznie je rozwiązywać, tudzież po prostu bardziej doceniać i cieszyć się życiem.

Dziękuję za uwagę.