Jakie białko polecacie?

Takie pytania słyszymy od czasu do czasu, stąd dziś mały przegląd białek.

Jakie białko polecacie

O białku i jego źródłach pisaliśmy jakiś czas temu:

https://life-in-the-gym.pl/bialko-i-jego-zrodla.html

Oczywiście w idealnym przypadku powinniśmy bazować na naturalnych źródłach wysokiej jakości białka. Ryba, “stejki” czyli wołowina, kurczak, białka jaj. Nie każdy lubi dany rodzaj np. wołowinę. Najbardziej popularna i uniwersalna zdaje się być pierś kurczaka.

W dzisiejszym artykule skupiamy się jednak na odżywkach białkowych. To podstawowy sposób uzupełniania braków białka w jadłospisie.

A jak wiadomo nie zawsze możemy dostarczyć odpowiednią ilość odpowiednio dobrego białka z samego pożywienia. Tutaj właśnie sięgamy po odżywki białkowe. Pytanie jakie białko wybrać, a na uwadze możemy mieć kilka kwestii, takich jak cena / ilość, smak, rozpuszczalność i oczywiście skład.

A zatem jakie białko polecacie? Cóż: dobre! Tanie białka kuszą ceną, jednak to już nie to – czegoś im brakuje. Zwykle niska cena przekłada się również na niezbyt wysoką jakość. Tanie odżywki białkowe mogą mieć gorszy profil aminokwasowy, więcej laktozy lub tłuszczu, a także kiepski smak i rozpuszczalność. Chyba nikt nie lubi tworzenia się grudek…

Niestety gdy ktoś uzupełnia sobie w ten sposób posiłki, np. dodaje odżywkę białkową do porannej owsianki na wodzie, prawdopodobnie przejdzie katusze stosując produkty z niższej półki.

Naszym zdaniem, o ile to tylko możliwe, lepiej zapłacić nieco więcej, kupując odżywkę białkową wyższej jakości, posiadającą pozytywne opinie.

Pora na nasze opinie o białkach które mieliśmy okazję stosować.

Kolejność nie ma tutaj znaczenia – opisujemy te z białek, które stosowaliśmy i które można z czystym sumieniem polecić.

Jeśli o mnie chodzi, staram się w miarę możliwości mieć pod ręką dwa rodzaje odżywek białkowych:

– mieszankę różnych rodzajów białek (np. Syntrax Matrix, Trec Nitroprogen) do stosowania rano / na noc / w przypadku dłuższych przerw między posiłkami,

– zwykłe WPC (ewentualnie miks WPC i WPI) do stosowania w ciągu dnia / po treningu.

1. Olimp Whey Protein Complex 100%

Jednym z takich białek na dzień dość często jest u mnie właśnie kompleks WPC i WPI od firmy Olimp. Dobre białko w dobrej cenie.

Whey Protein Complex to specjalnie opracowany matrix białkowy, o wysokiej wartości odżywczej i aktywności anabolicznej. Posiada optymalnie proporcje aminokwasów BCAA.

Olimp Whey Protein Complex | Fot. www.sfd.pl/sklep

Olimp Whey Protein Complex | Fot. www.sfd.pl/sklep

Izolat CFM i koncentrat białek serwatkowych charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Są szczególnie cenne dla osób aktywnych i sportowców.

Odżywka dostępna w wielu różnych smakach.

Rozpuszczalność: 5/6
Skład / jakość: 5/6
Smak: 4.5/6
Cena: 5/6

Do kupienia tutaj:

opakowanie małe,

lub:

opakowanie duże.

2. Olimp Mega Strong Protein

Może jest i dość drogie, ale ze względu na skład warto polecić białko Dominatora 🙂 Podobnie jak Whey Protein Complex, tak i Dominator Mega Strong Protein ma dobre opinie.

Cechy:

– Anabolizm białek mięśniowych nawet przez 5 godzin od chwili spożycia

– Sześć najwyższej jakości źródłach białka

– Szybki rozwój beztłuszczowej masy mięśniowej oraz siły

Skład odżywki Mega Strong Protein został stworzony z myślą o jak najlepszych efektach jego spożywania, i to się chyba bardzo dobrze udało.

Znakomicie nadaje się po treningu, do uzupełniania deficytu protein, kiedy to obecność łatwo przyswajalnych białek – hydrolizatu, izolatu i koncentratu białek serwatki, a także farmaceutycznie czystej L-glutaminy, zapewni nam szybkie dostarczenie znakomitego profilu aminokwasów.

Efekt zostanie przedłużony dzięki wolniej trawiącym się białkom – jaj kurzego, micelarnej kazeiny, a także peptydu L-glutaminy.

Olimp Dominator Mega Strong Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Olimp Dominator Mega Strong Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Mega Strong Protein nadaje się znakomicie jako posiłek zastępczy, zarówno w okresie redukcji jak i budowania masy, w ciągu dnia lub na noc. Jest to produkt uniwersalny, jak najbardziej godny polecenia.

Rozpuszczalność: 5.5/6
Skład / jakość: 5.5/6
Smak: 5.5/6
Cena: 4/6

Mega Strong Protein do kupienia tutaj.

3. Trec Ultimate Protein

Jest do dobrze mi znane od wielu lat białko od firmy Trec. W ostatnich latach stosuję je od czasu do czasu. Wychodzi dobrze cenowo, dobre szczególnie w okresie budowania masy. Smak również bardzo mi odpowiada, choć to zawsze kwestia gustu.

Jest to kompleks koncentratu białka mleka i serwatki. Produkt zawiera optymalnie dobrane proporcje koncentratów białka serwatki (WPC) oraz białka mleka.

Dzięki temu Ultimage Protein zapewnia równomierne zaopatrzenie organizmu we wszystkie niezbędne aminokwasy.

Trec Ultimate Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Trec Ultimate Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Rozpuszczalność: 5/6
Skład / jakość: 4.5/6
Smak: 5/6
Cena: 5/6

Największe opakowanie wychodzi dość ekonomicznie:

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

4. Syntrax Whey Shake

W odpowiedzi na pytanie jakie białko polecacie, często możemy usłyszeć od innych osób że Syntrax. Odżywki białkowe tej firmy są w naszym kraju popularne i cenione. Nie bez powodu – dostajemy porządny produkt w przystępnej cenie.

Podczas gdy Syntrax Matrix (o tym za chwilę) to odżywka bardziej złożona, Whey Shake to po prostu koncentrat białek serwatkowych WPC. Ta proteina w szybkim tempie odbuduje rezerwy białka w organizmie. Bardzo dobrze nadaje się na dzień / po treningu.

Syntrax Whey Shake | Fot. www.sfd.pl/sklep

Syntrax Whey Shake | Fot. www.sfd.pl/sklep

Whey Shake to bardzo dobra rozpuszczalność, anaboliczne i antyktaboliczne działanie, oraz bardzo dobry smak nawet z wodą.

Wartości odżywcze i waga mogą się różnić od siebie ze względu na smaki.

Rozpuszczalność: 5.5/6
Skład / jakość: 5.5/6
Smak: 5.5/6
Cena: 5.5/6

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

5. Numer 5 to Syntrax Matrix 5.0

Tak – wspominany już Matrix 5.0 to bardzo ceniona odżywka.

Syntrax Matrix to przede wszystkim WPC, micelarna kazeina i albumina jaj. Jest także hydrolizowany gluten pszenny – źródło peptydów glutaminy. Mamy więc zróżnicowany profil aminokwasów i czas wchłaniania. Białko jest uniwersalne.

Rozpuszczalność, wartości odżywcze i waga w opakowania mogą się różnić od siebie ze względu na smaki.

A niektóre smaki są interesujące, np. Peanut Butter Cookies – dla miłośników (takich jak ja) masła orzechowego.

Niestety nieco gorzej jest z rozpuszczalnością Matrixa. Muszę przyznać subiektywnie, że jak na dzisiejsze standardy jest odrobinę do tyłu. Niektóre smaki zostawiają nieco jakiegoś osadu na dnie. Truskawka z kolei pieni się i trochę ciężko rozpuszcza. Ale wystarczy mocno mieszać w shakerze i odstawić na chwilę.

To tylko taka uwaga dla najbardziej wyczulonych. Mnie to nie przeszkadza, i tak jest o niebo lepiej w porównaniu do tanich białek, a Matrix 5.0 to bardzo dobry produkt, który sam często stosuję i polecam.

Syntrax Matrix 5.0 | Fot. www.sfd.pl/sklep

Syntrax Matrix 5.0 | Fot. www.sfd.pl/sklep

Rozpuszczalność: 4/6
Skład / jakość: 5/6
Smak: 5/6
Cena: 5/6

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

6. Vpx Syngex

Opinie o Vpx Syngex również są pozytywne. Ja tę odżywkę dostałem raz jako zamiennik innej, niedostępnej. Muszę jednak przyznać że byłem zadowolony pod każdym względem.

Byłem akurat na redukcji – sprawdziło się znakomicie.

Mamy tutaj wysokiej jakości izolat CFM i koncentrat białek serwatki, o bardzo wysokiej przyswajalności. Smak może nieco specyficzny, ale dobry, podobnie jak rozpuszczalność. Skład i jakość jak najbardziej na plus.

Rozpuszczalność: 6/6
Skład / jakość: 5.5/6
Smak: 4.5/6
Cena: 5/6

VPX Syngex | Fot. www.sfd.pl/sklep

VPX Syngex | Fot. www.sfd.pl/sklep

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

7. Trec Whey 100

Kolejny produkt to czysty koncentrat białka serwatkowego WPC. Dostępne w wielu dobrych smakach – są one bardzo dobre, acz może nie rewelacyjne, choć jest to także kwestia gustu.

Trec Whey 100 zawiera 100% najwyższej jakości koncentratu białka serwatkowego, który jest idealnym źródłem pełnowartościowych protein zwierzęcych. WHEY 100 jest bogaty we wszystkie niezbędne do budowy włókien mięśniowych aminokwasy, w tym BCAA i L-Glutaminę. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością tłuszczu oraz laktozy.

Bardzo dobra rozpuszczalność, podobnie jak stosunek cena/jakość. Białko szczególnie dobre na dzień / po treningu.

Nie ma oczywiście problemu, aby stosować WPC na noc, choć warto wtedy spożyć także trochę dobrego masła orzechowego, aby przedłużyć wchłanianie.

Produkt jak najbardziej godny uwagi.

Rozpuszczalność: 5/6
Skład / jakość: 5/6
Smak: 5/6
Cena: 5/6

Trec Whey 100 | Fot. www.sfd.pl/sklep

Trec Whey 100 | Fot. www.sfd.pl/sklep

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

8. Górna półka – Optimum Whey Gold Standard 100%

Białko drogie, ale warte swej ceny. Znane i chwalone nie tylko u nas, ale i na świecie.

Whey Gold Standard to cztery źródła białka o zróżnicowanym czasie wchłaniania. Świetna rozpuszczalność i smak.

Produkt ten z pewnością należy do najwyższej jakości odżywek białkowych, opartych na koncentracie i izolacie białek serwatkowych. To gwarantuje dostarczenia do organizmu białek i peptydów peptydów o najwyższej wartości biologicznej.

To nie wszystko. 100% Whey Gold Standard zawiera opatentowany kompleks enzymatyczny aminogen, zapewniający całkowite i szybkie trawienie każdej porcji produktu 100% Whey Gold Standard. Dodatkowo produkt jest wyposażony w enzym laktazę, który pomaga w trawieniu laktozy.

Wspomaganie trawienia laktozy to ogromna zaleta.

Optimum Whey Gold Standard | Fot. www.sfd.pl/sklep

Optimum Whey Gold Standard | Fot. www.sfd.pl/sklep

Produkt ten uchodzi za jedną z absolutnie najlepszych odżywek białkowych na rynku.

Rozpuszczalność: 6/6
Skład / jakość: 6/6
Smak: 5.5/6
Cena: 5/6

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

9. Trec NitroProGen

To kolejne dobrze mi znane od lat białko. I przyznam – jedno z moich ulubionych, choć cena mogła by być bardziej przystępna.

NitroProGen to kompleks kilku najlepszych źródeł protein, zapewnia zróżnicowany czas wchłaniania. Dodatkowo zawiera sporo peptydu L-Glutaminy. Odżywka jest uniwersalna.

W składzie znajdziemy szybko wchłanialne: koncentrat i hydrolizat białek serwatki. Zapewniają one natychmiastowy dopływ najważniejszych aminokwasów nasilających syntezę białka (anabolizm), a także hamują katabolizm.

Do tego w składzie znajdziemy także wolno wchłaniane białka – albumina jaja oraz kazeina. Pozwalają one utrzymać wysoką intensywność procesów anabolicznych, oraz zabezpieczają mięśnie przed katabolizmem przez wiele godzin.

Trec Nitroprogen | Fot. www.sfd.pl/sklep

Trec Nitroprogen | Fot. www.sfd.pl/sklep

Rozpuszczalność: 6/6
Skład / jakość: 5/6
Smak: 5.5/6
Cena: 4/6

Do kupienia w dobrej cenie tutaj.

10. Trec Perfect Whey Protein

Kolejny produkt Treca. Dodam w tym miejscu że mój ulubiony smak odżywek to czekolada. I tutaj mogę przyznać z czystym sumieniem, że Trec Perfect Whey Protein smak czekolada to według mnie najlepsza w smaku odżywka wśród wszystkich, których próbowałem. Po prostu rewelacja.

Rozpuszczalność też świetna. Uwielbiałem pić ją po treningu. Niestety tak dobre rzeczy nie są tanie – cenę można uznać za jedyny mankament.

Perfect Whey Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Perfect Whey Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Skład jest świetny. Opiera się o białka serwatkowe w trzech formach: WPH, WPI oraz WPC. Najszybciej po spożyciu działa hydrolizat (WPH), następnie izolat i koncentrat. Rewelacyjny produkt.

Rozpuszczalność: 6/6
Skład / jakość: 6/6
Smak: 6/6
Cena: 5/6

Do kupienia opakowanie 1,5 kg lub też 2,5kg. W sprzedaży jest także 750g – dobre na wypróbowanie.

11. Beef baby! Czyli Muscle Meds RX Carnivor

Poczuj moc wołowiny! Jak mawia Robert: “Trzeba wp…..ć stejki”. Nie każdy może i lubi, a tutaj mamy stejki w proszku. Coś w tym jest. Odżywka dostarcza wysokiej jakości białka, które wspomaga rozwój siły i masy mięśniowej. Posiada bardzo dobre opinie użytkowników.

Zawiera też bardzo dużo kreatyny. To białko którego warto spróbować gdy zależy nam na maksymalnych przyrostach.

Ja sam stosowałem je zarówno do budowania masy, jak i na redukcji. W obu przypadkach spisało się rewelacyjnie. Bardzo dobrze wspomaga regenerację.

Carnivor - Beef Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Carnivor – Beef Protein | Fot. www.sfd.pl/sklep

Miałem smaki czekolada oraz wanilia. Oba naprawdę dobre – pamiętajmy jakie to białko. Zaintrygował mnie ten produkt, a środki przeznaczone na jego zakup były dobrze wydane. Bardzo interesująca odmiana dla białek serwatki.

Stąd też Carnivor kończy nasz dzisiejszy przegląd polecanych białek. Nie jestem pewien czy był to pierwszy produkt tego typu na rynku, ale z pewnością jest on znakomity.

Nie próbowałem białek Beef innych firm, a trafiają się gorsze opinie i podejrzenia o niską jakość surowca. Jednak co do Carnivor nie mam zarzutów – przeciwnie – polecam wypróbować.

Rozpuszczalność: 5/6
Skład / jakość: 6/6
Smak: 5/6
Cena: 4.5/6

Do kupienia

Opakowanie małe >>>>>

Opakowanie średnie >>>>>

Duże (spory zapas) >>>>>

Jakie białko polecacie – podsumowanie

Podsumowując, mamy tutaj listę godnych uwagi i sprawdzonych odżywek białkowych. Oczywiście to nie wszystkie przyzwoite odżywki, a także nie wszystkie, których próbowaliśmy na przestrzeni lat. Wybraliśmy te najbardziej godne polecenia naszym zdaniem.

A jakie Wy preferujecie odżywki białkowe? Jakieś nowości? Komentarze mile widziane.