Jak objawiają się hemoroidy?

Jeśli występuje ból, dyskomfort, krwawienie, z reguły mówimy o ostrych hemoroidach. Ślady krwi na papierze toaletowym i wypadanie guzków już wskazują na przewlekły etap choroby. Drugą ważną cechą hemoroidów jest lokalizacja guzka, może być ona wewnętrzna lub zewnętrzna.

W przypadku hemoroidów wewnętrznych węzły znajdują się w odbytnicy, nie są widoczne na zewnątrz i nie wypadają we wczesnych stadiach. W takim przypadku pacjent może przez długi czas nie być świadomy choroby. O hemoroidy wewnętrzne można podejrzewać ból podczas wypróżnień, krwawienie lub krew na papierze toaletowym oraz uczucie ciała obcego w odbycie.

W przypadku hemoroidów zewnętrznych węzeł znajduje się bezpośrednio w odbycie. Dyskomfort, swędzenie i pieczenie, ból podczas siedzenia i krwawienie z odbytu również mogą przyciągnąć uwagę.

W przebiegu choroby rozróżnia się cztery kolejne etapy, w oparciu o „zachowanie” hemoroidów, możliwość lub niemożność ich redukcji.

  • C1 – na tym etapie osoba może okresowo odczuwać ból lub dyskomfort podczas wypróżnień, które nasilają tłuste i pikantne potrawy lub picie alkoholu, okresowo można również zaobserwować krwawienie. Na tym etapie hemoroidy nie wypadają.
  • C2 – choroba rozwija się, ból staje się bardziej intensywny, a podczas wypróżniania często pojawia się krew. Powiększone hemoroidy mogą wypaść z odbytu i zmienić położenie.
  • C3 – na tym etapie ból jest trudny do zignorowania, staje się intensywny i długotrwały, pojawia się silne swędzenie i pieczenie. Opuszczone guzki wymagają ręcznej redukcji do kanału odbytu.
  • C4 – ciężki etap, w którym upuszczone węzły powodują silny ból. Niemożliwe jest samodzielne wyprostowanie zapadłych guzków do kanału odbytu.

Czy wiesz, że zdrowe posiłki mają ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie?

Zdrowy deser ananasowy.

W przypadku problemów z układem trawienia właściwa dieta to podstawa zachowania dobrego stanu zdrowia.

Jak leczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów powinno być prowadzone wyłącznie przez specjalistę, który oceni obraz kliniczny, stadium hemoroidów i dodatkowe czynniki. Dlatego, jeśli w tej delikatnej okolicy pojawią się podejrzane objawy, nie zwlekaj z kontaktem z proktologiem, który leczy choroby odbytnicy.

Website | + posts

Mieszkanka uroczej wsi pod Wrocławiem. Z wykształcenia pedagog. Prowadzi blogi z zakresu prawidłowego odżywiania, zdrowia, kondycji fizycznej oraz profilaktyki zdrowotnej. Swoją pasją chce "zarazić" nie tylko najbliższe otoczenie.
Prywatnie szczęśliwa mężatka, matka dwójki dzieci i posiadaczka perskiego kota "Huberta".