<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: źródło protein, masa, rzeźba, regeneracja, odchudzanie

WPH (Whey Protein Hydrolysate) czyli hydrolizat białek serwatkowych to najdroższa, ale i najszybciej wchłanialna wersja białka serwatkowego. Jest częstym składnikiem preparatów aminokwasowych.

WPH jest to białko otrzymywane metodami hydrolizy, które pozwalają na rozbicie długich łańcuchów peptydowych, na prostsze, łatwiej przyswajalne. Białko otrzymywane metodami hydrolizy charakteryzuje się doskonałą jakością i zawartością aminokwasów, zwykle bez zawartości tłuszczu i laktozy, zatem to znakomite rozwiązanie dla osób z nietolerancją laktozy.

Czas trawienia jest bardzo krótki (ok. 0.2 – 0.5h).

WPH - hydrolizat białka serwatkowego | Fot. myprotein.com

WPH – hydrolizat białka serwatkowego | Fot. myprotein.com

WPH cechuje się czasem wchłaniania nieporównywalnie krótszym niż w przypadku WPC i WPI. Dzieje się tak, ponieważ hydrolizat to białko wstępnie przygotowane tak, aby aminokwasy dostępne były dla organizmu zaraz po spożyciu – najszybciej jak się da. Organizm nie musi “rozbijać” hydrolizatu na aminokwasy jak ma to miejsce po spożyciu białek innego rodzaju, ponieważ zostało to już zrobione wcześniej w procesie hydrolizy.

Preparaty WPH szczególnie polecane będą dla osób z problemami trawiennymi oraz dużymi restrykcjami dot. odżywiania, jak na przykład nietolerancja laktozy, diety ketogenicznye, alergie. Hydrolizaty białka serwatkowego są bardzo popularne w suplementacji sportowej. Przykładem są różne formy aminokwasów, których główna cechą jest szybkość dotarcia do mięśni. Występują także odżywki WPH w proszku.

Cechy odżywek typu WPH:

– czyste źródło szybko wchłanialnego białka

– zwykle zero cukru i tłuszczów typu trans

– bogate źródło aminokwasów rozgałęzionych

– znacząco wspomaga regenerację i wzrost masy mięśniowej

W suplementacji sportowej docenia się wysoki prestiż oraz właściwości hydrolizatu białka serwatkowego. Odżywki typu WPH cechują się bardzo wysoką zawartością białka. Za właściwościami “czystych” odżywek WPH stoi jednak wysoka cena. WPH wchodzi w skład różnych innych preparatów, w tym aminokwasowych, odżywek białkowych oraz węglowodanowo-białkowych, batonów proteinowych, posiłków typu MRP.

Hydrolizat białek serwatkowych nadaje się do spożywania zarówno w okresie budowania masy mięśniowej wysokiej jakości, jak i w czasie redukcji tkanki tłuszczowej, gdzie przydatne jest szybkie hamowanie katabolizmu.

Ze względu na tę szybką kinetykę trawienia i wchłaniania, odżywki WPH nie są polecane w okresach długich przerw między posiłkami. W takim przypadku lepiej sprawdzi się WPC, kazeina lub matrix białkowy (mieszanka różnych frakcji białek w jednej odżywce).

Najlepsza pora na przyjmowanie WPH to rano, po przebudzeniu oraz bezpośrednio po treningu.

Polecane produkty z kategorii WPH (hydrolizat białka serwatkowego)

Fitness Authority – Diamond Hydrolysed Whey Protein

Optimum Nutrition – Platinum Hydrowhey

Trec – Perfect Whey Protein

Olimp – Pro Amino Xplode Powder

Pvl – Amino

Optimum Nutrition – Whey Gold Standard 100%

7Nutrition – Proteon

ALLNUTRITION – Ultra Pro Matrix Animal Protein

Fire Snake – GREEN BOX

Fitness Authority – Mass Core (gainer)

Olimp – Pro Whey Shake

Ostrovit – WPH Instant

SFD – 6 Protein Complex

Zobacz także:

WPC

WPI

Jaka jest różnica między WPC a WPI? WPC vs WPI vs WPH

Aminokwasy

Odżywki białkowe

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów