<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: zdrowie, regeneracja, witalność, wspomaganie tarczycy

Biotyna czyli witamina H (witamina B7) to związek chemiczny zbudowany z bocznego łańcucha kwasu walerianowego i dwóch pierścieni: tiofenowego oraz imidazolowego. Formą aktywnie biologiczną jest d-biotyna.

Odgrywa ważną rolę procesie tworzenia glukozy (glukoneogeneza), syntezy kwasów tłuszczowych, czy cyklu kwasu cytrynowego. Witamina H wspomaga również funkcję tarczycy, przemianę dwutlenku węgla, wpływa korzystnie na skórę i włosy. Wraz z witaminą K uczestniczy w syntezie protrombiny (odpowiedzialna za krzepliwość krwi).

Biotyna jest odporna na wysoką temperaturę, wykazuje jednak wrażliwość na obecność związków utleniających. Witamina H wchodzi w skład wielu enzymów (stanowi grupę prostetyczną) z gruby karboksylaz.

Niedobory tej witaminy objawiają się m.in. poprzez brak apetytu, podwyższenie poziomu cholesterolu, zmiany skórne takie jak łuszczenie się skóry, wysypki, stany zapalne. Mogą także występować zmiany zapalne jelit oraz wypadanie włosów.

Biotyna (Witamina H)

Biotyna (Witamina H)

Nadmiar z kolei nie został zaobserwowany – nie stwierdzono szkodliwości dużych dawek tej witaminy dla ludzi.

Źródła biotyny

W produktach żywnościowych witamina H może występować w postaci wolnej (np. w mleku i warzywach) oraz związanej z białkiem (np. w mięsie i drożdżach). Przyjęto że większą przyswajalnością charakteryzuje się forma niezwiązana.

Do najbogatszych źródeł witaminy H należą: drożdże, wątroba, mąka sojowa, kalafior, grzyby.

Biotyna wchodzi w skład suplementów wielowitaminowych, a także niektórych środków poprawiających kondycję skóry, paznokci i włosów.

Dawki stosowane w sporcie wahają w okolicach 20 – 100 µg na dobę.

Polecane produkty z kategorii Witamina H

SFD – Vitamin Complex

ALLNUTRITION – VitaminALL Vitamins & Minerals

Universal Nutrition – Animal Pak

Olimp – Vita-Min Multiple Sport

Starpharma – SkrzypStrong

Zobacz także:

Artykuł: Witaminy i minerały

Witaminy z grupy B

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów