<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: wytrzymałość, siła, regeneracja, antykatabolik

Tauryna jest ciekawym i niedocenianym aminokwasem.

Jest to aminokwas niebiałkowy zawierający siarkę o specyficznej roli fizjologicznej. Obficie występuje w tkankach zwierzęcych (głownie w mięśniach).

Organizm ludzki potrafi syntezować ten związek z innych aminokwasów (metioniny i cysteiny), jednak ilość endogennej tauryny może nie pokrywać w pełni zapotrzebowania na ten aminokwas.

Tauryna odpowiada za osmoregulację (regulacja poziomu i stężenia elektrolitów i kwasów organicznych, równowaga wodno-elektrolitowa), a także pełni rolę neurotransmitera i neuromodulatora. Ma zastosowanie antykataboliczne, antyoksydacyjne oraz psycho-stymulujące.

Tauryna firmy Olimp

Tauryna firmy Olimp

Tauryna bierze także udział w syntezie kwasów żółciowych, ma więc pośrednio wpływ na trawienie pokarmów. Aminokwas ten wspomaga transport składników odżywczych (glukozy, aminokwasów, i innych) do komórek mięśniowych.

Tauryna dodatkowo:

– reguluje wydzielanie insuliny

– wzmaga syntezę białka i działa antykatabolicznie

– przeciwdziała objawom zmęczenia

– wspomaga transport kreatyny

– zwiększa wytrzymałość organizmu, umożliwia szybszą i skuteczniejszą regenerację

– zmniejsza negatywne skutki stresu podczas diety redukcyjnej

Tauryna pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, wykazuje działanie antykataboliczne (ogranicza proces rozpadu białek), zwiększa stężenie azotu w organizmie oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Blokuje ona również odczuwanie zmęczenia, przez co dłużej można wykonywać wysiłek – jej zastosowanie zwiększa fizyczną i umysłową wydolność organizmu.

Tauryna często dodawana jest do suplementów keratynowych i aminokwasowych (zwłaszcza glutaminy). Znajdziemy ją także w reduktorach tkanki tłuszczowej i napojach energetycznych.

Dawkowanie:

Zwykle 2 – 5g na dobę, najlepiej rano i w okolicach treningu.

Polecane produkty z kategorii Tauryna

ALLNUTRITION – Taurine Body Support

SFD – Taurine

Trec – Taurine 900

Olimp – Taurine Mega Caps

Myprotein – Taurine

Zobacz także:

Artykuł o taurynie

Aminokwasy

Aminokwasy całodzienne

BCAA

Beef amino (aminokwasy białka wołowego)

Glutamina

Ciekawostka: nazwa podobno pochodzi z substancji, w której po raz pierwszy wyizolowano ten aminokwas – Taurus (byk) i Urine (mocz). Nie przyjmujmy się jednak tym zbytnio.

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów