<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: masa, siła, regeneracja

Odżywki węglowodanowo-białkowe zwane są także Gainer lub Bulk (w przypadku dużej zawartości białka – około 50%). Są to odżywki stworzone typowo w celu rozwoju masy ciała oraz siły. Odżywki węglowodanowo-białkowe uzupełniają dietę o podstawowe składniki odżywcze, przede wszystkim węglowodany i białko, czasem także tłuszcze (np. MCT) i inne składniki, takie jak witaminy i minerały, HMB, kreatyna, itp.

Budowanie masy to proces cykliczny, a jego podstawą jest uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego, a także azotowego. To zadanie powinno być zrobione poprzez dietę, jednak często jest to trudne do wykonania w praktyce, dlatego z pomocą przychodzą nam odżywki. Gainery szczególnie przydatne są osobom z szybszym metabolizmem, którym ciężko jest zwiększać masę. Znaczna nadwyżka związków odżywczych i energii jest w ich przypadku kluczowa. Gainer to jeden z najwygodniejszych sposobów, bez sięgania po byle jakie gotowe produkty (np. słodycze) czy fast-food.

Universal Real Gains - przykładowy produkt typu gainer

Universal Real Gains – przykładowy produkt typu Gainer

Bez dostarczenia odpowiedniej ilości składników energetycznych i budulcowych nie będzie możliwy wzrost masy mięśniowej. Ma to szczególne znaczenie w sportach, gdzie wydatek energetyczny jest duży (np. podnoszenie ciężarów, kulturystyka, strong-man). Gainer dostarcza dużej ilości takich składników szybko i wygodnie.

Odżywki węglowodanowo-białkowe – podział

Co prawda można by klasyfikować gainery według składu, np. rodzaj węglowodanów, rodzaj źródła białka (WPC, WPI), jednak podstawowo gainery można podzielić na:

– odżywki węglowodanowo-białkowe do 20% białka

– odżywki węglowodanowo-białkowe powyżej 20% białka

– odżywki typu bulk, czyli z wysoką zawartością białka (zwykle proporcje białka i węglowodanów w takich odżywkach są w okolicach 50:50)

Jak je zastosować?

Gainery do 20% i powyżej 20% białka przydadzą się szczególnie osobom z szybkim metabolizmem, którym ciężko jest osiągać jakiekolwiek przyrosty masy ciała (“hardgainerzy”). Skorzystają na nich również osoby bardzo ciężko pracujące fizycznie. Solidna porcja zastąpi nam posiłek w przypadku, gdy nie ma możliwości przygotować / spożyć pełnowartościowego posiłku.

Odżywki węglowodanowo-białkowe tego typu zwykle przyjmuje się w dużych porcjach, stąd też spotykamy je w dużych, ekonomicznych opakowaniach, po kilka kilogramów. To wygodna porcja dużej ilości składników, w tym węglowodanów o różnej złożoności (i tym samym szybkości wchłaniania). Znacząco wspomaga to resyntezę glikogenu oraz przyśpiesza regenerację.

Scitec Mass - gainer z wysoką zawartością węglowodanów | Fot. scitecnutrition.com

Scitec Mass – gainer z wysoką zawartością węglowodanów | Fot. scitecnutrition.com

Gainery z mniejszą zawartością białka to bardzo popularne odżywki w przypadku początkujących, którzy dopiero budują masę i siłę mięśni. Bardzo dobre i skuteczne jest połączenie jej z suplementami takimi jak kreatyna i glutamina, przyjmowane w odpowiednich porach.

Jakie zastosowanie ma zatem “bulk”?

Bulk, czyli po prostu gainer o dużej zawartości białka (~ 45 – 50%) to nieco bardziej specjalistyczna odżywka, skierowana przede wszystkim dla:

– osób z tendencją do tycia, którym zależy na przyrostach masy mięśniowej i siły, jednak bez zbytniego zwiększenia masy tłuszczowej

– osób generalnie pracujących nad jakością masy

Bulk może być dobrym “pomostem”, aby przejść z cyklu typowo na masę do cyklu, w którym zaczynamy pracę nad rzeźbą i jakością sylwetki, bez drastycznego obcięcia kalorii.

Odżywki typu bulk znakomicie sprawdzą się po treningu (aby wpasować się w tzw. okno anaboliczne), oraz jako zamiennik / uzupełnienie posiłku, gdy to konieczne. Unikamy przy tym spożywania nadmiernej ilości węglowodanów, a także ryzyka nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej.

Przykłady odżywek typu bulk to np. Olimp Profi Mass oraz Trec Hard Mass.

Trec Hard Mass - odżywka typu bulk 50:50 | Fot. trec.pl

Trec Hard Mass – odżywka typu bulk 50:50 | Fot. trec.pl

Oczywiście cena gainera rośnie wraz ze wzrostem zawartości białka, stąd ceny “Bulków” są wyższe niż innych gainerów, jednak to odżywki typu bulk najbardziej sprzyjają rozwojowi wysokiej jakości masy.

Polecane produkty z kategorii Odżywki węglowodanowo-białkowe

Gainery do 20% białka =>

Olimp – Gain Bolic 6000

Scitec nutrition – MASS

Optimum Nutrition – Serious Mass 5kg

Trec – Magnum 8000 – 4 kg

Dymatize – Super Mass Gainer 5400g

Universal Nutrition – Gain Fast – 4550g

Vitalmax – Whey Pro Gainer 1 – 4800g

Weider – Super Mega Mass 2000 (legendarna “Mega masa”)

Gainery powyżej 20% białka =>

Pvl – Mutant Mass – 6800g

SFD – Mass Activator – 3000g (super cena!)

Trec – Mass XXL – 4800g (legendarny gainer Treca)

UNS – Mass Attacker – 3400g

Scitec nutrition – Jumbo – 4400g

Berserk Labs – Devil Mass – 6660g

Vitalmax – Whey Pro Gainer 2 – 2250g

Megabol – Mass mutation – 2270g

Olimp – Gainerator – 3200g

Odżywki typu bulk =>

Olimp – Profi Mass – 2800g

Trec – Hard Mass – 2,8 kg

Sci-MX – OMNI-MX LEANCORE – 4200g

Megabol – STB – 2600g

ALLNUTRITION – Bulk Pro Acceleration – 2270g

Zobacz także:

Odżywki węglowodanowe

Odżywki białkowe

Artykuł: Jak poprawić apetyt i zwiększyć masę?

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów