<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, wytrzymałość

Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu, i najpopularniejszym, stanowiącym zwykle dominujący składnik jadłospisu statystycznego człowieka.

Węglowodany (więc i odżywki węglowodanowe) różnią się pomiędzy sobą długością łańcuchów, co daje szerokie pole dla producentów tego typu preparatów, którzy tworzą odżywki węglowodanowe o konkretnym przeznaczeniu.

Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Proste, takie jak glukoza (dekstroza) zwane także “fast carbs – szybkie węglowodany”, mają wysoki indeks glikemiczny i dostarczają mam energii niemalże natychmiast po spożyciu.

Powoduje to wyrzut insuliny – silnego hormonu anabolicznego. Zjawisko to jest korzystne dla osób chcących budować masę mięśniową. Insulina jest bardzo pomocna w transporcie kreatyny, toteż zawsze była popularna jako dodatek do suplementu kreatyny, zwłaszcza monohydratu, szczególnie dla zaczynających przygodę z suplementami tego typu.

Niestety wzrost insuliny działa anabolicznie nie tylko na mięśnie, ale i na tkankę tłuszczową. Stąd też wyrzuty (skoki) poziomu insuliny nie są już korzystne dla osób stawiających sobie za cel redukcję tłuszczu; jakość i rzeźbę sylwetki.

Węglowodany złożone mają niższe IG i uwalniają energię znacznie wolniej. Są bardzo stabilnym źródłem energii, nie powodującym takich skoków poziomu insuliny, jak ma to miejsce w przypadku cukrów prostych.

Podczas gdy glukoza jest podstawowym związkiem energetycznym, który nie wymaga trawienia i wchłania się błyskawicznie z przewodu pokarmowego (dlatego zaleca się jej przyjmowanie w porze około wysiłkowej), węglowodany złożone muszą wpierw zostać rozłożone w układzie pokarmowym właśnie do postaci glukozy. Wymaga to czasu i pewnej dawki energii.

Węglowodany znacząco usprawniają transport kreatyny, co ma oczywiście znaczenie w przypadku cyklów kreatynowych.

Głównym celem stosowania odżywek węglowodanowych jest szybkie uzupełnienie glikogenu – zapasu paliwa dla naszych mięśni.

Vitargo | Fot. trec.pl

Vitargo | Fot. trec.pl

Węglowodany różnią się ceną – najtańsza glukoza, odżywki typu Carbo w średniej cenie, na Vitargo kończąc. Vitargo ze względu na skład i właściwości, uznawane są za odżywki węglowodanowe z najwyższej półki; najlepsze źródło energii pochodzące z węglowodanów. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenie.

W grupie odżywek węglowodanowych znajdziemy także izotoniki.

Odżywki węglowodanowe są dobrze znane sportowcom różnych dziedzin, szczególnie wytrzymałościowych, jako szybki sposób na uzupełnienie energii. Przykładowo kolarze stosują żele energetyczne, będące wygodnym i poręcznym zastrzykiem energii (oraz minerałów), właśnie wtedy, gdy jej bardzo potrzeba.

Polecane produkty z kategorii Odżywki węglowodanowe

ActivLab – Hot

Ostrovit – DEXTROSE Extra Pure

Trec – Dex-Trose Pro

ALLNUTRITION – Carbo Multi Max

SFD – CARBSfd

Olimp – CARBONOX

Hi-Tec Nutrition – Carbo Plus

Trec – Max Carb

Fitness Authority – Vitarade EL

Trec – Vitargo electro-energy

Zobacz także:

Carbo (kompleks węglowodanowy)

Dekstroza

Vitargo

Artykuł: Węglowodany i ich źródła

Odżywki białkowe

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów