<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: masa, źródło zdrowych tłuszczów i energii, dieta i odchudzanie, zdrowie i uroda

Masło orzechowe – może zdziwić niektóre osoby, że taki produkt znany przecież na całym świecie, występuje w spisie suplementów diety, i jako takowy jest rozważany.

Tak! Mowa tutaj o zdrowym maśle orzechowym dla sportowców. Jest ono coraz częściej stosowane przez osoby ćwiczące oraz dbające o zdrowie, i jest to bardzo uzasadnione.

Masło orzechowe dla sportowców różni się trochę składem (wiec i konsystencją) od maseł orzechowych, które możemy spotkać zwykle na półkach sklepowych. W maśle dla sportowców nie ma zbędnych dodatków, takich jak cukier, sól bądź olej palmowy.

Rozważając masło orzechowe dla sportowców mamy na myśli główne masło z orzechów arachidowych, ale nie tylko. W tej kategorii możemy również rozważyć inne masła – migdałowe, sezamowe czy też masło z orzechów nerkowca.

Masło orzechowe dla sportowców jest naprawdę bardzo dobre w smaku. Poza tym stanowi znakomite źródło energii; zdrowych tłuszczów i białka roślinnego, a także składników mineralnych i witamin.

Takie masło jest znakomite dla każdego, a szczególnie dla osób ćwiczących sporty siłowe i sylwetkowe, np. fitness, cross-fit, kulturystyka, sporty walki i inne.

Należy mieć na uwadze wysoką zawartość tłuszczu, z czym wiąże się duża ilość kalorii – 100g takiego masła to nawet 550-600 kcal.

Zwykle można spotkać dwie wersje masła:

– smooth – gładkie

– crunchy – z kawałkami orzechów

Ze względu na walory odżywcze, masło orzechowe “wspomoże” nas, gdy jesteśmy na diecie i potrzebujemy zarówno energii, jak i czegoś smacznego do zjedzenia.

Zdrowe masło orzechowe firmy Meridian Foods | Fot. meridianfoods.co.uk

Zdrowe masło orzechowe firmy Meridian Foods | Fot. meridianfoods.co.uk

Masło migdałowe to 100% prażonych migdałów, bez oleju palmowego, cukru i soli.

Pozyskiwane jest ono naturalnymi metodami produkcji poprzez poddawanie ziaren rozkruszaniu, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Almond Butter czyli masło migdałowe, odznacza się wysoką zawartością witaminy E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i B2 (ryboflawina), która między innymi przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Masło migdałowe jest szczególnie bogate w kwas oleinowy, dzięki czemu możne pomagać zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Z kolei Cashew Butter (masło z orzechów nerkowca) odznacza się wysoką zawartością minerałów: żelaza, cynku, fosforu, miedzi, manganu i magnezu.

Na rynku są także inne, ciekawe propozycje. Na przykład firma Meridian Foods ma w ofercie połączenie masła orzechowego z kosem. Z kolei firma Nutvit wprowadziła masło pistacjowe.

Bardzo smaczne jest masło z orzeszków arachidowych firmy Sante. Wersja smooth bardzo mocno przypomina w smaku i konsystencji klasyczne masło dostępne w sklepach, idealne na pełnoziarnistą grzankę.

Polecane produkty z kategorii Masło orzechowe

Sante – Masło Orzechowe – 1000g

Myprotein – Peanut Butter – 1000g

NutVit – 100% Peanut Butter – 1000g

Fitness Authority – So Good! Cashew Butter (masło z orzechów nerkowca)

Fitness Authority – So Good! Peanut Butter

Fitness Authority – So Good! Peanut Butter (nowa wersja)

Myprotein – Almond Butter (Masło migdałowe)

Fitness Authority – So Good! Almond Butter

Zobacz także:

Artykuł: Masło orzechowe dla sportowców

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów