<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, masa, regeneracja

Kreatyna (kwas β-metyloguanidynooctowy) to organiczny związek chemiczny, pełniący bardzo istotną rolę w przemianach energetycznych zachodzących w organizmie.

Kreatyna jest substancją endogenną, co oznacza że może być syntetyzowana w ustroju (powstaje z aminokwasów w nerkach i wątrobie).

W sporcie bardzo popularny jako suplement stosowany w celu zwiększenia masy i siły mięśni. Zasadnicza rola kreatyny sprowadza się do “odtwarzania” adenozynotrójfosforanu (ATP), czyli podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego.

Kreatyna zwiększa także uwodnienie komórek mięśniowych. Dzięki odpowiednim zapasom kreatyny w mięśniach, zostają zwiększone rezerwy energetyczne, co umożliwia nie tylko poprawę zdolności wysiłkowych, ale także nasilenie procesów regeneracyjnych i wzrostu masy mięśniowej.

Kreatyna | Fot. altprotein.com

Kreatyna | Fot. altprotein.com

Kreatyna zatem to bardzo użyteczny suplement, jako że posiada potencjał zarówno ergogeniczny jak i anaboliczny. Jest jedną z najsilniej działających substancji o takim działaniu, dostępną legalnie i dozwoloną. Pierwszy cykl kreatynowy może być dla młodych adeptów pozytywnym zaskoczeniem.

Jej przydatność i bezpieczeństwo stosowania zostały potwierdzone poprzez szereg badań naukowych. Jest bezpieczna dla zdrowia. W przypadku monohydratu czasami mogą (choć nie muszą) występować drobne dolegliwości związane z trawieniem, jak i wzmożone pragnienie, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na wodę (nawadnianie). W przypadku stosowania form kreatyny takich jak Kre-alkalyn bądź jabłczan (TCM), skutki te zostały zniwelowane.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele suplementów kreatyny, w różnej formie. Od najprostszej czyli monohydratu kreatyny, poprzez jabłczan do stacków kreatynowych, które to oprócz kreatyny zawierają szereg wspomagających jej działanie substancji, takich jak prekursory tlenku azotu, aminokwasy czy też substancje pobudzające.

Kreatyna znajdzie zastosowanie w każdej dyscyplinie sportowej, w której istotne jest zwiększenie siły i/lub masy mięśni.

Polecane produkty z kategorii Kreatyna:

ActivLab – Crea Shot 2.0

Trec – CM3 POWDER

Trec – Kre-Alkalyn

Universal Nutrition – Storm

Trec – NitroBolon II powder

SFD – TRIMAL

Megabol – Creatine Alkaline

Scitec nutrition – Crea-Bomb

Zobacz także:

Artykuł: Jaką kreatynę wybrać?

Monohydrat kreatyny

Jabłczan kreatyny (TCM)

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów