<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: antyoksydant, afrodyzjak, redukcja tłuszczu, trawienie, stawy, działanie przeciwzapalne

Imbir jest wieloletnią rośliną, która występuje głównie w Azji, na Wyspach Oceanu Spokojnego, w Indiach, Ameryce Południowej i Afryce. Imbir jest znany i ceniony jako zioło w medycynie chińskiej, zachodniej i ludowej oraz jako przyprawa stosowana w kuchni. Używane są różne części tej rośliny, jednak szczególnie interesujący jest korzeń.

Korzeń imbiru (Ginger Root) imponuje wachlarzem swoich zastosowań. Ten surowiec zielarski jest źródłem związków chemicznych (m.in. bardzo cennych gingeroli), które charakteryzują się wysoką aktywnością biologiczną. Imbir to z pewnością coś znacznie więcej, niż tylko przyprawa.

Te składniki korzenia imbiru, które są tak cenne z punktu widzenia osób dbających o zdrowie, posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i bakteriobójcze, żółciopędne oraz regulujące pracę przewodu pokarmowego. Działają rozgrzewająco oraz wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Korzeń imbiru działa napotnie (przydatne przy przeziębieniach). Ze względu na właściwości rozgrzewające i wzmagające krążenie krwi polecany jest osobom z tendencją do zimnych kończyn. Jest to bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie (herbata z imbirem), mdłości (napar z imbiru), a nawet bóle miesiączkowe (plastry korzenia imbiru).

Korzeń imbiru doceniono w suplementacji sportowej. Jego przeciwzapalne właściwości są bardzo przydatne w leczeniu uszkodzeń aparatu ruchu oraz w okresie rehabilitacji. Substancje aktywne korzenia imbiru wraz z m.in. glukozaminą, chinidyną, MSM, kurkuminą i innymi, wchodzą w skład preparatów na regenerację stawów i więzadeł.

Suplementy na stawy to nie wszystko. Korzeń imbiru jest cenionym składnikiem różnych reduktorów tkanki tłuszczowej, ponieważ wykazuje silny potencjał nasilania termogenezy i lipolizy.

Imbir

Imbir

W swoim składzie imbir posiada gingerol. Związek ten ma działanie bardzo podobne do kapsaicyny. Imbir pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, przyśpiesza procesy detoksykacji w wątrobie, poprawia krążenie. Uważany jest za afrodyzjak.

Wybrane cechy imbiru:

– Ułatwia trawienie

– Łagodzi mdłości

– Zawiera substancje przeciwzapalne

– Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, przez co chroni przed tworzeniem się zakrzepów

– Łagodzi bóle miesiączkowe

– Leczy przeziębienia, migreny i chore stawy

– Działa przeciwobrzękowo

– Polepsza krążenie krwi

A to tylko część korzystnych, prozdrowotnych cech imbiru. Dlatego jest on cennym składnikiem suplementów diety o różnym przeznaczeniu.

Polecane produkty z kategorii Korzeń imbiru

Suplementy różnego rodzaju mają w składzie korzeń imbiru. Poniżej niektóre z nich.

Swanson – Ginger Root

Fitness Authority – Xtreme Thyroburn

Hi-Tec Nutrition – Thermo Fusion

Universal Nutrition – Animal M-Stak

Controlled Labs – Orange Triad

Universal Nutrition – Unidyne

UNS – Joint Fix 2.0

Controlled Labs – Purple Wraath

Fitness Authority – MultiVitamin AM + PM FORMULA

SFD – Libido

Optimum – OPTI – MEN

Universal Nutrition – Natural Sterol Complex

Zobacz także:

Naturalne spalacze tłuszczu

Reduktory tkanki tłuszczowej

Kapsaicyna

Co na odporność?

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów