<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: ochrona i regeneracja stawów, zdrowie skóry, włosów i paznokci

Kolagen czyli główne białko tkanki łącznej o niezwykłych cechach, które stanowi powszechny składnik organizmów kręgowców. Procentowy udział kolagenu w białkach organizmu jest bardzo wysoki. Jako iż kolagen ma bardzo wysoką odporność na rozciąganie, stanowi główny składnik ścięgien. Stąd też spotykamy go w preparatach na ochronę i regenerację aparatu ruchu.

Kolagen jest odpowiedzialny również za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek (proces starzenia), stąd też jest powszechnie stosowany w kosmetykach, szczególnie w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych.

Kolagen - suplement diety | Fot. trec.pl

Kolagen – suplement diety | Fot. trec.pl

Korzyści z suplementacji kolagenem to m.in.:

– mocne stawy i więzadła; zapobieganie powstawaniu zwyrodnień w stawach

– poprawa jędrności i sprężystości skóry

– poprawa wyglądu i wytrzymałości włosów i paznokci

Odpowiednia podaż kolagenu jest dość istotna. Czynniki takie jak intensywny tryb życia czy też niezbilansowana dieta mogą wpływać na przyspieszenie starzenia się tkanki łącznej.

Przyjmowanie tego białka wpływa korzystnie na ochronę i regenerację stawów – przyczynia się do utrzymania odpowiedniego komfortu w narażonych na regularne przeciążenia strukturach stawowych. Ograniczamy w ten sposób ryzyko kontuzji. Kolagen wpływa również bardzo korzystnie na skórę – zwiększa się jej gęstość i elastyczność, co może opóźniać proces powstawania nowych zmarszczek (oraz pogłębiania już istniejących), a nawet zapobiegać powstawaniu rozstępów.

Kolagen jest cennym uzupełnieniem diety w stanach pourazowych.

Hydrolizat kolagenu

Wariancją od “zwykłego” kolagenu jest formuła zawierająca hydrolizat kolagenu, który jest otrzymany w procesie hydrolizy enzymatycznej. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku aminokwasów, które jako hydrolizat białka (np. WPC), są wstępnie przygotowane do jak najszybszego wchłonięcia do organizmu.

W przypadku kolagenu również – taka forma charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością. Stosowanie preparatów zawierających hydrolizat kolagenu poleca się przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie (sportowcom), a także rekonwalescentom w okresie po przebytych urazach, oraz osobom starszym.

Źródła kolagenu

Kolagen naturalnie występuje w żywności. Podstawowym jego źródłem jest np. żelatyna. W suplementach z kolei zwykle znajdziemy właśnie kolagen w postaci hydrolizatu.

Kolagen dostępny jest zarówno w postaci mono-preparatów, jak i preparatów wieloskładnikowych, zawierających dodatkowo składniki wspomagające (chondroityna, kwas hialuronowy, minerały, witamina C, itd).

Dawki zwyczajowo używane w suplementacji to 10 – 20g na dobę.

Polecane produkty z kategorii Kolagen

7Nutrition – Steel Joints Drink – 450g

ActivLab – Machine Man Joint & Recovery – 120kap

ALLNUTRITION – Flex All Complete – 400g

Olimp – Collaregen – 400g

Olimp – Flexagen – 30sasz

Olimp – Kolagen Activ Plus – 80tab

Scitec nutrition – Heavy Duty – 90kap

SFD – Flex – 400g

Trec – Collagen Renover – 350g

Trec – Glucosamine Sport Complex – 90 kap

Universal Nutrition – Animal Flex – 44 pakiety

Zobacz także:

Glukozamina

Chondroityna

MSM

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów