<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: termogeneza, odchudzanie, energia, przeciwutleniacz

Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny. Występuje naturalnie jako substancja odpowiedzialna za pikantny, piekący smak pikantnych odmian papryki. Oddziałuje na receptory bólu powodując uczucie pieczenia / ostrości w jamie ustnej.

Ostrość, czyli ilość kapsaicyny w danym produkcie mierzona jest według skali Scoville’a (SHU). Dla czystej kapsaicyny wynosi od 15 000 000 – 16 000 000 SHU.

Kapsaicyna znana jest głównie ze względu na ostre papryczki oraz jako składnik przypraw. Od jakiegoś czasu również jako składnik reduktorów tkanki tłuszczowej. Jest używana także m.in. do produkcji gazu pieprzowego.

Ostre papryczki to naturalne źródło kapsaicyny | Fot. jalapeno.cz

Ostre papryczki to naturalne źródło kapsaicyny | Fot. jalapeno.cz

Kapsaicyna wykazuje właściwości lecznicze, w tym antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Stymulując do produkcji przeciwciał zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie i grypę. W medycynie wykorzystywana do produkcji maści, plastrów oraz leków rozgrzewających mięśnie i stawy.

Idąc dalej, coraz powszechniejsze są informacje o przeciwrakowym działaniu kapsaicyny. Wykazano że kapsaicyna pobudza komórki nowotworowe do samo destrukcji, atakując ich (odpowiedzialne za wytwarzanie energii) mitochondria.

Kapsaicyna znalazła zastosowanie również w suplementacji sportowej.

Kapsaicyna na odchudzanie

Kapsaicyna przede wszystkim stymuluje metabolizm, co wpływa bezpośrednio na przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Udowodniono, że kapsaicyna wpływa na tarczycę, a dalej na regulację wydzielania adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy, przez co potrafi hamować apetyt, a także zwiększa termogenezę. Cechy te doceniono w suplementacji, stąd kapsaicyna jest składnikiem wielu spalaczy tłuszczu. Zwykle występuje w nich razem z kofeiną, polifenolami z zielonej herbaty i innymi związkami o działaniu termogenicznym i pobudzającym.

FA Xtreme Thyroburn jako przykład termogenicznego reduktora tkanki tłuszczowej

FA Xtreme Thyroburn jako przykład termogenicznego reduktora tkanki tłuszczowej

Kapsaicyna rozpuszcza się w alkoholu i tłuszczach. Dlatego też woda nie jest skutecznym sposobem na uśmierzenie bólu przy spożyciu bardzo ostrych potraw lub papryczek. O wiele skuteczniejsze będzie spożycie tłustego mleka lub lodów. Można także do wypłukania ust użyć tłuszczu roślinnego lub alkoholu (np. piwo).

Ciekawostka

Najostrzejsza obecnie papryka świata to Carolina Reaper, o poziomie ostrości 1,569 mln SHU.

Polecane produkty z kategorii Kapsaicyna

ActivLab – Fat Burner Caps

ActivLab – Machine man burner

ActivLab – Thermo Shape 2.0

Fitness Authority – Xtreme Thyroburn

Hi-Tec Nutrition – Thermo Fusion

Olimp – Define It Lady

Olimp – Endugen

Olimp – Therm Line 30+

Olimp – Therm Line 40+

Olimp – Therm Line Fast

Olimp – Therm Line Man

Olimp – Thermo Speed Hardcore

SFD – Fat Burner

Weider – Thermo Caps

Zobacz także:

Skala Scoville’a

Reduktor tkanki tłuszczowej

Ranking spalaczy tłuszczu

Witamina B17

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów