<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: zdrowie, tarczyca, odchudzanie, metabolizm

Jod jest pierwiastkiem, który w organizmie człowieka zmagazynowany jest głównie w tarczycy. Główna rola tego pierwiastka wiąże się z tym, iż wchodzi on w skład hormonów tarczycy – tyroksyny i trójjodotyroniny, które pełnią kluczową rolę w procesach metabolicznych oraz związanych z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała.

Niedobory w diecie powodują w konsekwencji niedoczynność tarczycy, która objawia się przerostem tego gruczołu, otyłości, opóźnieniem rozwoju psychicznego i fizycznego.

Nadmiar jodu w diecie powodować może zahamowanie syntezy tyroksyny i trójjodotyroniny, jednak w praktyce nadmiar jodu występuje rzadko. W suplementacji sportowej szczególne znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej podaży jodu dla utrzymania wysokiego tempa przemiany materii. Jod wchodzi w skład niektórych preparatów odchudzających oraz oczywiście suplementów witaminowo-mineralnych.

Do produktów żywnościowych bogatych w ten pierwiastek należą sól kuchenna jodowana, ryby oraz algi morskie.

Kelp (źródło jodu)

Kelp (źródło jodu)

Jod przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i w zachowaniu zdrowej skóry.

Dawkowanie: brak precyzyjnych wytycznych.

Polecane produkty z kategorii Jod

ALLNUTRITION – VITAMINALL VITAMINS & MINERALS

NOW – KELP 200tab

TREC – MULTI PACK

OLIMP – VITA-MIN PLUS

OLIMP – VITA-MIN MULTIPLE SPORT

Zobacz także:

Jod: właściwości, objawy nadmiaru i niedoboru

Jod – pierwiastek ważny dla zdrowia

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów