<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: zdrowie, przeciwutleniacz, źródło witamin i minerałów, odchudzanie, oczyszczanie organizmu, opóźnianie procesów starzenia, właściwości antynowotworowe

Owoce palmy Acai (Euterpe oleracea), zwane także jagodą palmy brazylijskiej, to owoce pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Lokalna ludność od dawna zna prozdrowotne właściwości jagód Acai. Do dziś stosują jest przy biegunce, gorączce, krwotokach czy też leczeniu wrzodów.

Jagody Acai wyglądem przypominają borówkę amerykańską Owoce palmy Acai zyskują na świecie coraz większą popularność (uważane są za superfoods). Wynika to głównie z szerokiej gamy potencjalnych korzyści, które owoce te posiadają. Wyjątkowe wartości odżywcze (m.in. witaminy i minerały, aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe) jagód Acai są wynikiem uprawiania ich na bardzo żyznych glebach. Co ważne, zawierają prawie wszystkie rodzaje przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia oraz hamują rozwój komórek nowotworowych.

Jakie więc korzyści przynoszą nam te owoce?

Owoce Acai zawierają dużą ilość polifenoli (m.in. kwas elagowy), które to również wykazują działanie przeciwutleniające. W związku z tym jagody Acai znalazły się na liście ORAC (ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity), to znaczy na liście produktów spożywczych o dużej zawartości roślinnych przeciwutleniaczy.

Uważa się ponadto, że jagody Acai posiadają zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, oczyszczania organizmu z toksyn, a nawet hamowania rozwoju komórek nowotworowych. Mogą także przyspieszać utratę zbędnej tkanki tłuszczowej.

Acai

Acai

Owoce Acai dodają witalności, opóźniają procesy starzenia, korzystnie wpływają na odporność, wspierają odchudzanie oraz poprawiają kondycję fizyczną. Jagody te wpływają na odbudowanie uszkodzonych tkanek. Dlatego też są one polecane głównie osobom bardzo aktywnym fizycznie jako cenne uzupełnienie diety.

To nie wszystko, ponieważ owoce Acai są bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy (z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9) oraz kwas linolowy (z grupy NNKT omega-6). Związki te pomagają obniżyć poziom “złego” cholesterolu (LDL) i podnieść stężenie “dobrego” (HDL) w organizmie, a także wpływają korzystnie na pamięć i koncentrację.

Jagody Acai, wspomagają odchudzanie, między innymi poprzez usuwanie toksyn i promocję termogenezy. Dodatkowo, dzięki dużej ilości błonnika (16,9 g w 100 g), przyśpieszają przemianę materii oraz proces trawienia. Pozwala to uzyskać długotrwałe uczucie sytości, a tym samym kontrolować i stopniowo ograniczać ilość spożywanych kalorii.

Nie wykazano jak dotąd skutków ubocznych, choć warto pamiętać, że spożywanie jagód Acai w nadmiernej ilości może doprowadzić jedynie do problemów żołądkowo-jelitowych. Podobnie, warto także pamiętać o kaloryczności jagód Acai, jako że nie należą do niskokalorycznych (100 g produktu to około 80 kcal), stąd mogą służyć również jako źródło energii.

Czego jeszcze możemy spodziewać się po tych “cudownych” owocach?

Wygląda na to, że sporo właściwości, nie tylko odchudzających, ale nawet leczniczych; pomagają w leczeniu wielu chorób i schorzeń, poprawiają ogólna kondycję organizmu. Można wymienić m.in.:

– oczyszczają organizm, spowalniają procesy starzenia

– działają korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego

– pomagają w profilaktyce przeciwcukrzycowej, a nawet antynowotworowej (badania potwierdzające obniżenie ryzyka wystąpienia raka piersi, płuc oraz raka skóry)

– korzystnie wpływają na układ pokarmowy, dostarczają błonnika

Świeże owoce są trudno dostępne. Jagody Acai bardzo szybko po zerwaniu tracą swoje wartości odżywcze, dlatego na potrzeby handlu owoce są suszone i mrożone. W to miejsce mamy dostępne różne preparaty, m.in. sok lub suplementy w kapsułkach zawierające ekstrakt z Acai. Spotyka się również proszek z jagód Acai, który powstaje po wysuszeniu i zmieleniu owoców. Dostępne są także kosmetyki do ciała zawierające wyciąg z tych owoców.

Polecane produkty z kategorii Jagody Acai

OSTROVIT ACAI BERRY 12:1

MEDICALINE ACAI BERRY PROSZEK 250g

MEDICALINE ALINESS ACAI BERRY 3200 Z ACEROLĄ I CHROMEM

MYVITA ACAI

Grenade Killa Ketones

SWANSON ACAI BERRY (ACAI OWOCE)

Zobacz także:

Ketony malinowe

“Skład chemiczny i właściwości funkcjonalne jagody acai”

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów