<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, rzeźba, wytrzymałość

Jabłczan kreatyny (TCM – Tri-Creatine Malate) kolejna popularna forma kreatyny, która zbudowana z cząsteczek monohydratu kreatyny oraz kwasu jabłkowego.

Sprzężenie monohydratu kreatyny z innymi cząstkami (takimi jak jabłczan) tworzy nową, stabilną molekułę, która pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści. Taka forma jest wyjątkowo stabilna, odporna na kwaśne środowisko przewodu pokarmowego.

Sama postać kwasu jabłkowego w postaci jabłczanu bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących w ustroju, tym samym uzupełnia działanie samej kreatyny.

Jabłczan kreatyny to forma, która wykazuje lepszą biodostępność w porównaniu do monohydratu. Przy stosowaniu jabłczanu (TCM) nie występują dolegliwości żołądkowe (które mogą występować w przypadku monohydratu), a retencja wody jest bardzo niska.

Jabłczan potęguje działanie kreatyny, ukierunkowuje ją bardziej na rozwój siły i masy mięśni, bez zbędnych skutków ubocznych, takich jak retencja wody.

TCM charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w płynach i szybciej wchłania się do tkanki mięśniowej.

Główne cechy jabłczanu kreatyny:

– stabilna forma kreatyny, działająca anaboliczne i anty-kataboliczne

– nie powoduje retencji wody podskórnej

– skutecznie wpływa na zwiększenie siły i masy mięśniowej

– pozwala trenować efektywniej, wpływa korzystnie na wytrzymalość

– przyspiesza regenerację

Co ważne, TCM nie ulega konwersji do kreatyniny, jak ma to miejsce w przypadku innych form kreatyny. Kreatynina to metabolit uboczny, niepotrzebnie obciążający nerki.

Przyrosty masy nie są objętościowo tak duże, jak w przypadku monohydratu, ponieważ nie następuje tak duża retencja wody. Ważny jednak jest fakt, że masa budowana z użyciem jabłczanu kreatyny (oczywiście zawsze przy odpowiedniej diecie i treningu) jest znacznie wyższej jakości.

TCM Mega Caps - Jabłczan kreatyny w kapsułkach od firmy Olimp

TCM Mega Caps – Jabłczan kreatyny w kapsułkach od firmy Olimp

Bardziej zaawansowani chętnie stosują jabłczan kreatyny w cyklach redukcyjnych (na rzeźbę), aby zadbać o tkankę mięśniową (siłę, wytrzymałość, masę). Takie zastosowanie TCM jest jak najbardziej uzasadnione i nie koliduje z redukcją tkanki tłuszczowej.

Na stosowaniu jabłczanu kreatyny skorzystają wszyscy – sportowcy dążący zarówno do wzrostu masy mięśniowej dobrej jakości, siły mięśni i wytrzymałości; sportowcy dyscyplin szybkościowo-siłowych, itp. TCM stosowany prawidłowo znacząco wspomaga zdolności wysiłkowe i przyśpiesza regenerację.

Jabłczan kreatyny znajdzie zatem zastosowanie praktycznie wszędzie – w kulturystyce i strong-man, w trójboju siłowym, CrossFit i sportach walki.

Jabłczan kreatyny występuje przede wszystkim w formie kapsułek i proszku, jako mono-preparat. Dobrze jest stosować go z substancjami wspomagającymi transport, takimi jak ALA bądź tauryna.

TCM jest zwykle ważnym składnikiem stacków kreatynowych.

Polecane produkty z kategorii Kreatyna

ActivLab – TCM Powder (proszek)

ActivLab – TCM Pro (kapsułki)

Olimp – TCM Mega Caps

Alpha Male – TCM

SFD – TRIMAL

Scitec nutrition – Crea-Bomb

Trec – CM3 1250

Zobacz także:

Kreatyna

Monohydrat kreatyny

Artykuł: Jaką kreatynę wybrać?

Jabłczan cytruliny

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów