<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: regeneracja, poprawa wydolności, działanie anty-kataboliczne, redukcja tłuszczu

Beta-hydroxy-Beta-metylomaślan, w skrócie HMB, jest krótko-łańcuchowym kwasem tłuszczowym, który w organizmie powstaje z leucyny. Innymi słowy jest tłuszczową pochodną tego aminokwasu egzogennego.

HMB w niewielkich ilościach znajdziemy także w pożywieniu, np. grejpfruty, niektóre ryby. Oczywiście najłatwiej jest dostarczać ten związek w postaci suplementu diety.

B-hydroxy-B-metylomaślan ma pewne znaczenie w procesie syntezy białek; przypisuje się mu działanie anty-kataboliczne, umiarkowane działanie anaboliczne, oraz korzystny wpływ na proces redukcji tkanki tłuszczowej.

HMB firmy Olimp | Fot. http://eu.olimp-supplements.com

Suplement firmy Olimp | Fot. http://eu.olimp-supplements.com

Jeszcze bliższe spojrzenie na HMB

HMB powstaje w organizmie jako substancja ochronna – łagodząca skutki stresu, który związany bywa z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem, urazami ciała, nadmierną generacją wolnych rodników tlenowych czy też chorobami gorączkowymi.

HMB ogranicza rozpad białek ustrojowych oraz nasila spalanie tłuszczów. Zapotrzebowanie na HMB wzrasta znacząco w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej, z kolei suplementacja HMB prowadzi do poprawy zdolności wysiłkowych.

Związek ten polecany jest jako substancja ułatwiająca i przyspieszająca adaptację wysiłkową. Zastosowanie znajdzie zarówno u mało osób aktywnych fizycznie, jak i u sportowców.

Suplement ten przydaje się jako środek ułatwiający redukcję tkanki tłuszczowej oraz ograniczający utratę masy mięśniowej i skutki stresu podczas odchudzania. Ułatwia rozwój siły oraz beztłuszczowej masy mięśniowej.

Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie tego suplementu?

Przyrosty masy mięśniowej nie są tak szybkie i silne, jak ma to miejsce w przypadku kreatyny, którą zwykło się stosować cyklicznie. W przypadku HMB nie dochodzi do uwodnienia komórek mięśniowych, a przyrosty masy związane są z syntezą (budowaniem) nowej tkanki mięśniowej. Najkorzystniej jest stosować ten suplement przez dłuższy okres czasu.

HMB wykazuje się także wspomaganiem redukcji tkanki tłuszczowej – stymuluje organizm do czerpania energii z zapasów tłuszczu. Ponadto wpływa korzystnie na kondycję organizmu – poprawia wytrzymałość mięśniową oraz wydolność tlenową. Chroni także organizm przed niekorzystnymi skutkami stresu, a także pomaga w łagodzeniu przypadłości wieku późnego.

Cechy suplementów zawierających HMB to więc przede wszystkim:

– działanie anty-kataboliczne

– wspomaganie budowy wysokiej jakości suchej masy mięśniowej

– wspomaganie redukcji tłuszczu

– łagodzenie stresu

– oprawa estetyki sylwetki

HMB dostępny jest w postaci kapsułek, tabletek oraz płynu (liquid).

Dawkowanie zwykle na poziomie 3 – 5g na dobę.

Ciekawym wariantem są stacki HMB i glutaminy, która potęguje działanie anty-kataboliczne.

Głównym zastosowaniem glutaminy w suplementacji jest działanie antykataboliczne, oraz wspieranie procesów syntezy białek. Bardzo popularne jest stosowanie jej wraz z kreatyną lub innymi substancjami.

Krytyka HMB

To temat, który również należy poruszyć chcąc być obiektywnym. Swego czasu właściwości tego suplementu zostały mocno przereklamowane. Określano HMB jako cudowny suplement, który wspiera przyrost tkanki mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Z czasem znalazły się rzesze przeciwników twierdzących, że HMB nie działa w ogóle. Więcej do poczytania na ten temat m.in. tutaj.

Jednak według badań przeprowadzonych na osobach aktywnych wykazano, że suplementacja HMB może mieć wyraźny wpływ na lepszą adaptację wysiłkową i działać ochronnie na tkankę mięśniową w przypadku obciążenia znacznym wysiłkiem fizycznym.

Co ciekawe suplement ten działa najlepiej w przypadku osób niewytrenowanych, dopiero zwiększających swoją aktywność fizyczną i doświadczenie treningowe. Nie znaczy to jednak, że sportowcy z dłuższym stażem nie wyciągną korzyści ze stosowania preparatów zawierających omawiany związek.

Jest to jednak kwestia dawek i długości stosowania, co ma oczywiście swój aspekt ekonomiczny. Doświadczeni sportowcy znają już swój organizm i wiedzą, co działa na nich dobrze. W przypadku mniej doświadczonych osób, HMB z pewnością może być suplementem wartym wypróbowania na sobie.

Polecane produkty zawierające HMB

Większość producentów ma tego typu suplement w swojej ofercie. Poniżej niektóre z propozycji.

Trec – HMB formula caps

Olimp – HMB Mega Caps

Olimp – HMBolon NX

Hi-Tec Nutrition – HMB Liquid

Vitalmax – HMB Mega Capsules

ActivLab – HMB6 1000 (tabletki)

SFD – HMB (proszek)

Olimp – HMB caps

ALLNUTRITION – HMB Pure Muscle

SFD (caps)

Trec – HMB Revolution (caps)

ALLNUTRITION – HMB Pure Muscle

Scitec nutrition – HMB caps

Hi-Tec Nutrition – HMB caps

Zobacz także:

L-Glutamina

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów