<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: ochrona stawów i więzadeł

Glukozamina (Glucosaminum, Siarczan glukozaminy) to organiczny związek chemiczny z grupy aminocukrów, pochodna glukozy, w której grupa hydroksylowa w pozycji 2 zastąpiona została grupą aminową. Glukozamina jako siarczan (2KCl) jest podstawowym suplementem diety, stosowanym w celu ochrony i regeneracji stawów. Oprócz siarczanu, glukozaminę pozyskuje się również jako: chlorowodorek glukozaminy, jodowodorek glukozaminy oraz N-acetyloglukozaminę.

Glukozamina jest niezbędna do budowy glikozaminoglikanów i proteoglikanów. Wpływa na strukturę i sprężystość tkanki chrzestnej, zwiększając jej odporność na przeciążenia oraz pobudzając syntezę chrząstki poprzez chondrocyty (podstawowe komórki tkanki chrzęstnej).

Glukozamina może być syntetyzowana przez organizm ludzki. Naturalnie występuje także w muszlach skorupiaków i powłokach niektórych grzybów.

Glukozamina przyczynia się do utrzymania zdrowych i elastycznych stawów. Cennym dodatkiem uzupełniającym jej działanie jest witamina C, wspierająca produkcję kolagenu. Pozwala to wzmocnić i zregenerować zmienione chorobowo stawy. Ponadto glukozamina zatrzymuje wodę w tkankach łącznych, zwiększając ich giętkość i sprężystość.

Glukozamina - suplement diety | Fot. http://eu.olimp-supplements.com

Glukozamina – suplement diety | Fot. http://eu.olimp-supplements.com

Glukozaminę warto stosować w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego, zwłaszcza większego obciążenia stawów. Profilaktycznie, jak i w celu regeneracji istniejących uszkodzeń. Przyda się również osobom w wieku podeszłym.

Główne cechy glukozaminy:

– działa przeciwzapalnie i regenerująco

– chroni i regeneruje aparat ruchu

– nasila syntezę kolagenu

– wzmacnia stawy, zwalcza ich ból i sztywność

– wspomaga leczenie chorób i nadwyrężeń stawów

Glukozamina występuje w postaci mono-preparatów, a także jako składnik zaawansowanych, złożonych preparatów. Naszym zdaniem sama glukozamina to dobry punkt wyjścia, jednak aby kompleksowo i skutecznie rozwiązywać dolegliwości związanych ze stawami, polecamy połączenie jej z innymi składnikami, m.in. MSM, kolagen.

Na rynku dostępne są specjalnie przygotowane preparaty o bogatym składzie, których poszczególne składniki uzupełniają i potęgują swoje działanie. Przykładami są Nutrend Flexit, Animal Flex czy SFD Flex.

Polecane produkty z kategorii Glukozamina

ALLNUTRITION – Flex All Complete – 400g

Olimp – Glucosamine Flex – 60kap

Olimp – ARTHROBLOCK – 60kap

Olimp – ARTHROBLOCK forte – 60 kap

Olimp – Flexagen Forte – 60tab

Olimp – Gold Glucosamine

Ostrovit – Glucosamine – 210g

Ostrovit – Glucosamine 1000 – 90tabs

Scitec nutrition – Mega Glucosamine – 100kap

SFD – Flex – 400g

Zobacz także:

Artykuł: Ochrona stawów – co na stawy i więzadła

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów