<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, masa, wytrzymałość, regeneracja, transporter kreatyny

Dekstroza czyli Glukoza (a konkretnie D-glukoza) jest to organiczny związek chemiczny, cukier prosty (monosacharyd) z grupy aldoheksoz. Są to węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym (100).

Dekstroza jest białym, drobnokrystalicznym proszkiem. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, i nie zmienia przy tym pH roztworu. Ma słodki smak, jednak nieco mniej intensywny od sacharozy.

Glukoza

Glukoza

Glukoza stanowi podstawową jednostkę tworzącą cukry złożone. Organizm człowieka wykorzystuje ją przede wszystkim jako główne źródło energii. Istotny jest fakt, iż zarówno erytrocyty i komórki mózgu mogą czerpać energię właściwie tylko z postaci glukozy (co nie dotyczy pozostałych komórek organizmu).

Glukoza może być wykorzystana zarówno bezpośrednio, lub szybko przekształcona w glikogen, który magazynowany jest w wątrobie i mięśniach. Może być niestety także odkładana w postaci tkanki tłuszczowej, zwłaszcza że powoduje wyrzut insuliny. Dekstroza podnosi poziom cukru we krwi i przywraca zapasy glikogenu w bardzo szybkim tempie, oraz zwiększa wchłanianie innych substancji odżywczych.

Dekstroza - glukoza jako suplement diety | Fot. trec.pl

Dekstroza – glukoza jako suplement diety | Fot. trec.pl

Glukoza występuje również pod nazwą cukier gronowy. Znajduje się w dużych ilościach w owocach (szczególnie w winogronach) i miodzie, oraz oczywiście w postaci suplementów i odżywek.

W sklepie z suplementami znajdziemy dekstrozę jako mono preparat, lub składnik złożonych odżywek węglowodanowych i gainerów. Glukoza dostępna jest w sklepach (używana w cukiernictwie) oraz w aptekach np. roztwór.

Potwierdzono wpływ Dekstrozy na wydzielanie insuliny – najsilniejszego hormonu anabolicznego. Dekstroza niemal natychmiastowo uzupełnia glikogen mięśniowy, więc najlepsza pora na jej zastosowanie wypada po treningu, dla szybkiego uzupełnienia energii oraz jako skuteczny transporter kreatyny i aminokwasów.

Po dekstrozę często sięgają zawodnicy dyscyplin wytrzymałościowych, a także początkujący kulturyści, zwykle w połączeniu z kreatyną i/lub glutaminą.

Cechy dekstrozy

– szybko wchłanialne węglowodany proste

– szybkie uzupełnienie energii oraz glikogenu

– wspomaganie transportu kreatyny (szczególnie w połączeniu z tauryną)

– poprawa bilansu energetycznego organizmu, wydolności i wytrzymałości

Dekstroza polecana jest szczególnie w cyklach kreatynowych, zwłaszcza dla osób szczupłych, oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest natychmiastowe uzupełnienie energii i podniesienie poziomu cukru we krwi.

Przyjmowanie glukozy nie jest z kolei zalecane na redukcji, w programach poprawy składu ciała – odchudzania i pracy nad rzeźbą mięśni.

Polecane produkty z kategorii Glukoza / Dekstroza

Trec – Dex-Trose Pro – 1300g

Alpha Male – Carb Hydrates – 3000g

Myprotein – Dextrose – 5000g

Fitness Authority – Vitarade EL – 2000g

SFD – CARBSfd – 1000g

Olimp – Dextrex – 1000g

Ostrovit – DEXTROSE Extra Pure – 1000g

Vitalmax – Dextroza Monohydrate Plus

Zobacz także:

Artykuł: Co to jest dekstroza

Carbo

Vitargo

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów