<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, wytrzymałość

Odpowiednia podaż węglowodanów może mieć istotne znaczenie dla zdolności wysiłkowych i regeneracji po-treningowej. Węglowodany stanowią podstawowy materiał energetyczny dla tkanek i narządów w tym mięśni oraz układu nerwowego. Tempo trawienia i wchłaniania poszczególnych węglowodanów determinuje odpowiedź organizmu na ich spożycie (wyrzut insuliny, resynteza glikogenu, itd).

Szybkie uzupełnianie energii pochodzącej z węglowodanów umożliwiają odżywki węglowodanowe.

Mówiąc “kompleks węglowodanów” mamy na myśli odżywki znane ogólnie jako “Carbo“. Jest to po prostu połączenie węglowodanów o różnej długości łańcucha – złożonych (takich jak skrobia kukurydziana, maltodekstryny) oraz prostych (np. Dextroza). Inny przykład to (droższe niż Carbo) Vitargo, opisane na osobnej podstronie.

Kompleksy węglowodanów, lub jak wolimy, mieszanki Carbo, powstrzymują katabolizm mięśniowy oraz pozwalają szybko uzupełnić poziom glikogenu mięśniowego.

Olimp Carbo

Olimp Carbo

Kompleks węglowodanów Carbo znakomicie sprawdza się u sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, takich jak biegi, kolarstwo. Idealnie nadaje się do zastosowania w porach około treningowych w przypadku sportów walki, strong man, kulturystyka, jako sposób na uzupełnienie energii wydatkowanej podczas morderczych treningów.

Carbo przydaje się w sportach wytrzymałościowo-siłowych oraz grach zespołowych.

Również osobom ciężko pracującym fizycznie, kompleks węglowodanów może dać szybki i wygodny zastrzyk energii potrzebnej do dalszego działania, gdy organizm jest wycieńczony. Taki “zabieg” pomoże także przyspieszyć regenerację po wysiłkową.

We wszystkich przypadkach pożądane jest szybkie osiągnięcie maksimum nad-kompensacji składników energetycznych, aby organizm był w możliwie krótkim czasie gotowy do kolejnego wysiłku.

Zaletą kompleksu węglowodanów typu Carbo jest z pewnością bardzo przystępna cena. Również rozpuszczalność tego typu odżywek jest znakomita (lepsza niż w przypadku Vitargo).

Odżywki typu Carbo zwykle zawierają także dodatek witamin i minerałów, które również wymagają uzupełnienia po dużym wysiłku fizycznym.

Dawkowanie odżywek tego typu uzależnione od indywidualnych potrzeb.

Z czym łączyć kompleks węglowodanów?

Przede wszystkim z aminokwasami (BCAA, całodzienne lub Glutamina), dzięki czemu oprócz energii, uzupełnimy także azot, potęgując efekty zatrzymania katabolizmu oraz wsparcia anabolizmu i regeneracji.

Polecane produkty z kategorii Carbo

ALLNUTRITION – Carbo Multi Max

SFD – Leucine Carboplus

SFD – CARBSfd

Olimp – CARBONOX

Hi-Tec Nutrition – Carbo Plus

Trec – Max Carb

Vitalmax – Carbo 3x Complex (saszetki)

Fitmax – Carbo

Zobacz także:

Odżywki węglowodanowe

Artykuł: Węglowodany

Dekstroza

Vitargo

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów