<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, wytrzymałość, pobudzenie, odchudzanie

cAMP czyli “Cycilic Adenosone 3′ 5′ Monophosphate” (cykliczny adenozynomonofosforan) jest związkiem chemicznym należącym do pochodnych adenozyny.

cAMP jest istotny, jako że stanowi kluczowy element wielu procesów biochemicznych, warunkując prawidłowy przebieg procesów życiowych! Między innymi zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, wpływa także na aktywność wielu hormonów (np. noradrenaliny, glukagonu) oraz bierze udział w procesach metabolizmu aminokwasów.

Ponadto cAMP reguluje procesy związane z syntezą i rozpadem glikogenu, potrafi nasilać proces glikogenezy w wątrobie, zwiększa lipolizę i syntetyzowanie ATP. cAMP Jest kluczowym związkiem integrującym regulację rozpadu i syntezy glikogenu.

Przyspiesza przemiany w cyklu kwasów trikarboksylowych, wzmaga utlenianie komórkowe i syntezę ATP, a także wpływa na przemianę lipidów.

cAMP | Fot. wikipedia.org

cAMP | Fot. wikipedia.org

Innymi słowy stanowi bardzo ważny czynnik regulujący przemiany energetyczne organizmu.

Suplementacja

Jak więc nie trudno się domyślić, cAMP znalazł swoje miejsce w suplementacji sportowej. Producenci stworzyli różne preparaty, których składniki zwiększają poziom / ograniczają rozpad cAMP. Suplementy zawierające cAMP wpływają na poprawę zdolności wysiłkowych (siła i wytrzymałość, a także koncentracja).

Przykłady produktów zwiększających poziom / ograniczających rozpad cAMP

Vpx – Redline Ultra Hardcore

Olimp – Therm Line Fast

Olimp – Thermo Speed Extreme Mega Caps

Olimp – Therm Line II

Nutrex – T-UP

Zobacz także:

Artykuł: Ranking reduktorów tkanki tłuszczowej

Wikipedia: Szczegółowe informacje o cechach cAMP

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów