<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, odchudzanie i rzeźba

BCAA (Branched Chain Amino Acids) czyli aminokwasy rozgałęzione to jeden z najpopularniejszych suplementów sportowych, zajmujący szczególne miejsce.

Aminokwasami rozgałęzionymi są 3 aminokwasy egzogenne: Walina, Leucyna i Izoleucyna. Stanowią one znaczący składnik tkanki mięśniowej. Organizm nie potrafi ich wytworzyć, stąd muszą zostać dostarczone z zewnątrz (mięso i inne źródła białka pochodzenia zwierzęcego, suplementy i odżywki białkowe).

Aminokwasy BCAA należą do grupy EAA (Essential Amino Acid).

BCAA doskonale wspomagają pracę nad siłą mięśni, rzeźbą, działają antykatabolicznie. Stosowane są jako element wspomagania wysiłku, regeneracji, a także przemian anabolicznych.

Aminokwasy rozgałęzione sprawdzają się zarówno u sportowców dyscyplin siłowych i sylwetkowych, a także również uprawiających sporty wytrzymałościowe i wytrzymałościowo-siłowe.

Suplementacja BCAA przed i w trakcie aktywności usprawnia przebieg procesów energetycznych, przyczyniając się tym samym do poprawy zdolności wysiłkowych. Przyjmowanie BCAA po zakończeniu wysiłku błyskawicznie zwiększa poziom tych aminokwasów we krwi i błyskawicznie zasila tkankę mięśniową (aminokwasy rozgałęzione dostają się tam z pominięciem wątroby).

Suplementy diety BCAA dostępne są w postaci monopreparatów (pojedynczy składniki), jak i w postaci połączonej z innymi składnikami (glutamina, cytrulina). Aminokwasy BCAA występują często w stackach kreatynowych. Znajdziemy je oczywiście w odżywkach białkowych i gainerach.

Dawkowanie BCAA

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1 – 2g BCAA / 10kg beztłuszczowej masy ciała na dobę. Najlepiej około treningowo.

Aminokwasy BCAA firmy Olimp

Aminokwasy BCAA firmy Olimp

Dlaczego warto stosować BCAA?

Trenując ciężko, jesteśmy narażeni na wzmożoną utratę aminokwasów oraz uszkodzenia tkanki mięśniowej. Na utratę masy mięśniowej jesteśmy narażeni trenując zarówno sport siłowe, jak i wytrzymałościowe. Ryzyko to jest spowodowane m.in. dużą utratą aminokwasów, stąd tak ważne jest ich uzupełnienie – dostarczenie odpowiednich aminokwasów w odpowiedniej porze.

Najlepszą porą jest po treningu, a także przed treningiem, zwłaszcza jeśli od naszego posiłku upłynął już jakiś czas.

Proces spalania tkanki mięśniowej może mieć także miejsce podczas diet redukcyjnych, gdzie bilans energetyczny jest niski (bliski podstawowej przemianie materii). Wtedy narażamy się także na utratę mięśni, które organizm może wykorzystać do celów energetycznych. Wynikiem tego jest bardzo niekorzystne zjawisko – utrata beztłuszczowej masy ciała (katabolizm).

Cytat z opisu jednego z suplementów BCAA (Trec Super BCAA System, trec.pl):

Intensywny trening doprowadza szybko do wyczerpania zapasów energii zgromadzonych w mięśniach w postaci glikogenu. Kolejnym “paliwem” dla mięśni są aminokwasy (cząsteczki białek budujących mięśnie), szczególnie te o łańcuchach rozgałęzionych (BCAA). Gdy pula aminokwasów nie zostanie szybko uzupełniona dochodzi do obniżenia ich stężenia w organizmie efektem czego jest zmniejszenie masy tkanki mięśniowej – efekt katabolizmu wysiłkowego. Zastosowanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach przed rozpoczęciem treningu prowadzi do odbudowy uszkodzonej tkanki mięśniowej zanim nastąpi jej redukcja.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA generalnie znają zastosowanie u osób aktywnych fizycznie (np. biegających), szczególnie w sportach siłowych, ale oczywiście nie tylko. Polecamy BCAA tym, którzy za cel postawili sobie budowanie masy mięśniowej, jak i tym, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Umiejętne dawkowanie aminokwasów rozgałęzionych przyczynia się dodatkowo do szybszej regeneracji psychicznej, jak i fizycznej. Przyjmowanie BCAA powoduje zmniejszenie subiektywnego odczuwania zmęczenia. Ma to automatyczne przełożenie na czas i jakość ćwiczeń.

Polecane produkty z kategorii Aminokwasy rozgałęzione BCAA

ALLNUTRITION – BCAA 8:1:1 Strong Formula

Trec – BCAA G-Force

SFD – BCAA

Scitec nutrition – Bcaa 6400

Olimp – BCAA Xplode

Hi-Tec Nutrition – BCAA Powder

Olimp – BCAA Mega Caps

4+ Nutrition – (A)BCAA+

Trec Super BCAA System

UNS – BCAA 8-1-1

Universal Nutrition BCAA 2000

Alpha Male BCAA X2

ActivLab – BCAA Xtra

Berserk Labs BCAA 4400

Fitness Authority – Xtreme BCAA 5000

Scitec nutrition – BCAA-X

Vitalmax – BCAA Amino 1000 Mega Capsules

Zobacz także:

Aminokwasy

Aminokwasy proste

Beef amino (aminokwasy białka wołowego)

Glutamina

Tauryna

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów