<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: antyestrogen, podnoszenie poziomu testosteronu

6-OXO (4-Androstene-3,6,17-trione) to efektywny i naturalny inhibitor aromatazy. Konwersja testosteronu do estrogenu jest problemem dobrze znanym zwłaszcza zaawansowanym kulturystom, którym nie obce jest podawanie hormonów anabolicznych (zwłaszcza tych, które bardzo mocno aromatyzują) z zewnątrz.

Wysoki poziom estrogenów bywa często przyczyną nadmiernej retencji wody oraz sodu, co bardzo utrudnia uzyskanie suchej, dobrze wyrzeźbionej sylwetki wysokiej jakości. Istnieje także ryzyko bardzo niepożądanego zjawiska – ginekomastii (przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn).

Sylwetkę należy “utwardzić”, przy czym w tym przypadku nie wystarczy skupienie się na redukcji tkanki tłuszczowej i wody. Po cyklu sterydowym ważne jest nie tylko odpowiednie odblokowanie (PCT), ale również obniżenie poziomu estrogenów. W tej kwestii od dawna znane i stosowane były środki takie jak Tamoksyfen, Klomifen (Clomid). Szukano jednak inhibitorów aromatazy, które blokują estrogeny w organizmie, jednak nie wykazują skutków ubocznych typowych dla wspomnianych medykamentów.

Tak pojawiło się 6-OXO, które przez jakiś czas było dostępne na rynku suplementów, oraz mocno promowane jako skuteczny środek na blokowanie estrogenów i zwiększanie produkcji własnego testosteronu. 6-OXO w organizmie wiąże się z enzymem aromatazy, czyniąc go nieaktywnym. Wpływa to zmniejszenie poziomu estrogenów, a dalej wzrost produkcji testosteronu.

6-OXO to środek skierowany dla osób szukających wzrostu siły i masy mięśniowej, przy jednoczesnej redukcji niepożądanych skutków związanych z podwyższonym poziomem estrogenu. Stąd związek ten znajdował zastosowanie zarówno w cyklach PCT, jak i cyklach budowy beztłuszczowej masy mięśniowej, a nawet redukcyjnych. Pozwalał przywrócić równowagę hormonalną szybko i bezpiecznie.

6-OXO jako suplement diety

6-OXO jako suplement diety

Cechy suplementów 6-OXO

– inhibitor aromatazy oraz booster testosteronu

– skutecznie usuwa nadmiar wody zatrzymanej w organizmie

– tworzy środowisko anaboliczne i promuje spalanie tkanki tłuszczowej

– pozytywnie wpływa na libido

Stosowanie 6-OXO było szczególnie zalecane w dwóch przypadkach – cykle z wysoko aromatyzującymi środkami oraz przywrócenie naturalnej produkcji endogennego testosteronu po zakończeniu cykli z użyciem sterydów bądź prohormonów.

Oczywiście 6-OXO zwiększy naturalną produkcję testosteronu i utwardzi sylwetkę w przypadku osób trzymających się z dala od środków dopingujących. Jest to efektywna, naturalna i względnie bezpieczna alternatywa.

Dawkowanie zależne od celu. Zwykle 100-150 mg podczas cyklów z użyciem aromatyzujących sterydów, 100 – 200 mg przed okres kilku tygodni po użyciu takich środków (lub chcąc zwiększyć produkcję testosteronu). 6-OXO najlepiej stosować przed snem.

6-OXO – gdzie kupić

Niestety brak preparatów zawierających 6-OXO.

Zobacz także:

6-OXO – Wikipedia (EN)

DHEA

6,7-dihydroxybergamottin

Beta-ekdyson

3′,5,7-Trihydroxy-4′-Methoxyflavone

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów