<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów

Zastosowania: jakość snu, regeneracja, samopoczucie, koncentracja, wydzielanie HGH, wytrzymałość

5-HTP (5-hydroksytryptofan) to naturalnie występujący aminokwas (a ściśle metabolit jednego z aminokwasów – tryptofanu). Jest prekursorem serotoniny – bierze udział w syntezie tego ważnego neuroprzekaźnika (zwanego “hormonem szczęścia”), a w dalszym etapie uczestniczy w syntezie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za jakość i głębokość snu.

W medycynie 5-HTP (5-hydroksytryptofan) stosowany jest jako delikatny środek wspomagający leczenie depresji i bezsenności. W suplementacji sportowej z kolei, wykorzystuje się jego wpływ na poziom serotoniny i melatoniny zazwyczaj głównie w celu poprawy jakości snu oraz wspomagania procesów regeneracyjnych. Przydaje się także podczas diet redukcyjnych.

5-HTP

5-HTP

Przyjmowanie 5-HTP podnosi poziom serotoniny, wyrównuje wahania nastroju, oraz pomaga przy depresjach. Co ciekawe, 5-hydroksytryptofan skraca czas niezbędnego snu (wydłużając fazę REM). Ponad to obniża apetyt. Aminokwas ten pomaga utrzymywać odpowiedni poziom serotoniny w mózgu, ułatwia spokojny i głęboki sen, poprawia koncentrację i nastrój.

5-HTP (5-hydroksytryptofan) możemy znaleźć w niektórych środkach wspomagających wydzielanie hormonu wzrostu, czy też reduktorach tłuszczu.

Niestety, z powodu regulacji prawnych, jest już ciężko dostępny na rynku suplementów.

Dawki zwyczajowo używane w suplementacji to zazwyczaj 100 – 500mg dziennie. Są jednak bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące przyjmowania 5-HTP, zależnie od celu:

– depresje – 300 – 400 mg dziennie

– migrena – 400 – 600 mg dziennie

– zaburzenia snu: 100 – 300 mg dziennie

– obniżenie apetytu: 600 i więcej mg dziennie

W celu ogólnej poprawy samopoczucia i nastroju wystarczy przyjmować 100 – 200 mg dziennie. Nie należy łączyć z białkiem w jednym posiłku, zalecane jest z kolei jednoczesne przyjmowanie witamin B3 i B6, C oraz magnezu.

Polecane produkty z kategorii 5-HTP (5-hydroksytryptofan)

Arnold Schwarzenegger Series – Iron Dream

MHP – Dopamite

Zobacz także:

GABA

ZMA

Aminokwasy

Artykuł: Ile snu potrzebujemy? Ile śpią ludzie sukcesu?

<= Powrót do strony głównej Encyklopedii Suplementów