Beta-alanina i leucyna

W dzisiejszym artykule powiemy co nieco o aminokwasach – beta-alaninie oraz leucynie.

Beta-alanina i leucyna

Aminokwas beta-alanina nie jest nowym odkryciem, ale dopiero ostatnimi czasy rośnie jego popularność. Skuteczność beta-alaniny była potwierdzana poprzez badania naukowe.

Naturalnym źródłem beta-alaniny są karnozyna, anseryna oraz balenina. Te dwupeptydy są często spotykane w mięsie (wołowina, kurczak).

Występuje także w suplementach, od dłuższego czasu jako składnik stack’ów kreatynowych. Nie bez powodu producenci zaczęli tworzyć produkty zawierające samą beta-alaninę.

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że beta-alanina nie jest używana do budowy białek. Tak, główną funkcją jaką spełnia ten aminokwas jest wzrost poziomu karnozyny w mięśniach.

Efektem jest spowolnienie procesu zakwaszenia mięśni, zarówno przy wysiłku tlenowym jak i beztlenowym, co z kolei przekłada się na wiele zalet dla osób ćwiczących.

Korzyści jakie oferuje beta-alanina to (oprócz wspomnianego zwiększenia poziomu karnozyny w mięśniach) m.in.:

– zwiększa aerobową i anaerobową wytrzymałość mięśniową oraz siłę,

– poprawia wydolność a także wydajność ćwiczeń – nasze treningi mogą mieć większą objętość,

– wpływa pozytywnie na rozwój masy mięśni (szczególnie w połączeniu z kreatyną), a także na lepszą regenerację po treningu,

– opóźnia wystąpienie zmęczenia.

Wysoki poziom karnozyny wpływa korzystnie na syntezę tlenku azotu.

ActivLab Beta-Alanina | Fot. http://www.sklep.sfd.pl

ActivLab Beta-Alanina | Fot. http://www.sklep.sfd.pl

KUP TERAZ: BETA-ALANINA

Przyjmowanie beta-alaniny

W przypadku suplementów dzienna dawka wynosi ok. 4-5g, choć według badań nawet niższe dawki są skuteczne.

Podstawowa pora na beta-alaninę jest przed treningiem. Może być także przed i po treningu (np. dawka podzielona 2g przed oraz 2g po treningu).

Leucyna

L-leucyna powinna być znana osobom stosującym suplementy. Stanowi ona jeden z aminokwasów BCAA. Również w tym przypadku, ze względu na właściwości, producenci postanowili stworzyć osobny suplement, który można dawkować precyzyjnie.

Stwierdzono że leucyna wykazuje największą „moc” wśród aminokwasów rozgałęzionych. Aminokwas ten uruchamia cały szereg procesów biochemicznych, które prowadzą do nasilenia anabolizmu mięśniowego.

Leucyna jest silnym stymulatorem hormonów anabolicznych (insuliny, GH, testosteronu), jest także skutecznym transporterem substancji odżywczych.

Aminokwas ten nasila zatem procesy anaboliczne i działanie anty-kataboliczne. Prawdopodobnie przyczynia się także do wydajniejszej redukcji tkanki tłuszczowej.

Leucine Fusion - leucyna firmy Trec | Fot. http://www.sklep.sfd.pl

Leucine Fusion – leucyna firmy Trec | Fot. http://www.sklep.sfd.pl

Leucyna odgrywa kluczową rolę w procesie syntezy białka w komórkach mięśniowych. Wysoki poziom tego aminokwasu w organizmie odbierany jest jako sygnał do rozpoczęcia i nasilenia procesów anabolicznych. Dzięki temu przyśpieszamy proces regeneracji i wzrostu mięśni, a także parametry wysiłkowe.

Przyjmowanie leucyny

Dawkowanie sugerowane przez producenta zawsze znajdziemy na opakowaniu. I tak przykładowo sugeruje się stosowanie 2 do 3 razy dziennie (rano, przed i po treningu). Porcja na poziomie ok. 2g.

Jednak za najważniejszą porę uznaje się porę po treningu. Szczególnie dobrze jest przyjmować leucynę (plus ew. inne aminokwasy) z węglowodanami po treningu siłowym.

Podsumowanie

Można by podsumować to tak, że stosując razem oba opisywane dziś aminokwasy, najlepiej stosować beta-alaninę przed treningiem a leucynę po treningu. Taką kombinację sprawdzałem również na sobie jakiś czas temu, więc mogę powiedzieć że działa.

To jak będziemy przyjmować jest determinowane naszymi indywidualnymi potrzebami. Reguły to jedno a praktyka drugie. Nie należy bać się drobnych modyfikacji, gdyż możemy znaleźć kombinację, która jeszcze lepiej na nas działa.

Przyjmowanie samej beta-alaniny bez leucyny, za to z kreatyną (kre-alkalyn) oraz ZMB6 na noc, pomogło mi bardzo szybko wrócić do formy po małej zimowej przerwie. Wróciłem po niej na siłownię bez absolutnie żadnych suplementów. Niestety regeneracja była nie najlepsza, nie było „pompy” i szybciej się męczyłem.

Po kilku dniach stosowania tylko wspomnianej kombinacji, szybko zacząłem wracać do formy i wyników sprzed przerwy. Skutecznie, ale także ekonomicznie.

I tego życzę wszystkim ćwiczącym, aby zawsze było skutecznie i ekonomicznie.

Dziękuję za uwagę.