7 przyczyn hemoroidów

Tak delikatny problem, jak hemoroidy występuje równie często u mężczyzn, jak i u kobiet, niezależnie od wieku. Przyczyny i czynniki predysponujące do hemoroidów leżą w stylu życia, a także w dziedziczności. Z nieprzyjemnymi objawami poradzisz sobie za pomocą nowoczesnych leków.

Hemoroidy i ich przyczyny.

Hemoroidy to nieprawidłowe powiększenie splotu naczyń krwionośnych w jelicie cienkim. Naruszenie pracy tych naczyń prowadzi do stagnacji krwi i stanu zapalnego, w wyniku czego węzły przepełniają się krwią, zwiększają się i pojawiają się pierwsze oznaki hemoroidów – dyskomfort w odbycie i pieczenie podczas defekacji.

Choroba rozwija się na tle zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej i stagnacji krwi w miednicy, w wyniku czego żyły odbytnicy nie radzą sobie z obciążeniem, a hemoroidy zaczynają rosnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Zaparcia.

Nawyki żywieniowe, przewlekły stres, nieaktywny i siedzący tryb życia oraz zagrożenia zawodowe mogą zaburzać pracę przewodu pokarmowego i wpływać na motorykę jelit. Nieregularne ruchy jelit powodują nadmierne ciśnienie w okolicy odbytu, co utrudnia odpływ krwi. A jeśli zaparcia są przewlekłe i często zaburzone, może to prowadzić do rozwoju hemoroidów.

Siedzący tryb życia.

Siedzący tryb życia to prawdziwy problem współczesnego społeczeństwa. Wiele osób woli dojechać do pracy, zrobić zakupy z transportem, jechać windą, a nie schodami, a zamiast spacerować po parku coraz częściej wolą domowy komfort i kanapę z oglądaniem filmu. Siedzący tryb życia połączony z niezdrową dietą może przyczynić się do rozwoju hemoroidów.

Unikaj chorób dzięki zdrowym posiłkom.

Zdrowe desery.

Zdrowy deser to sposób na smaczną i wartościową przekąskę.

Żywienie.

Jeśli w diecie nie ma wystarczającej ilości błonnika, dominuje fast food, a także duża ilość przypraw, kawy i alkoholu, może to również stać się czynnikiem ryzyka hemoroidów.

Choroby miednicy.

Mogą to być wszelkie choroby zapalne narządów miednicy u kobiet i mężczyzn, siedzący tryb życia oraz pewne zagrożenia zawodowe.

Ciąża i poród.

Hemoroidy są częstym problemem kobiet w ciąży i po porodzie. Rosnąca macica i płód utrudniają krążenie krwi, zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, co może wywoływać rozwój hemoroidów.

Ciężka praca fizyczna i obciążenia.

Każda czynność, która wiąże się z podnoszeniem ciężarów, silnym napięciem mięśni ściany brzucha może wywołać rozwój hemoroidów na tle zwiększonego ciśnienia w okolicy brzucha.

Dziedziczność.

Jeśli krewni mieli przypadki hemoroidów, może to wskazywać na zwiększone prawdopodobieństwo choroby w przyszłych pokoleniach. Osobom z grup ryzyka zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad profilaktyki.

Website | + posts

Mieszkanka uroczej wsi pod Wrocławiem. Z wykształcenia pedagog. Prowadzi blogi z zakresu prawidłowego odżywiania, zdrowia, kondycji fizycznej oraz profilaktyki zdrowotnej. Swoją pasją chce "zarazić" nie tylko najbliższe otoczenie.
Prywatnie szczęśliwa mężatka, matka dwójki dzieci i posiadaczka perskiego kota "Huberta".